Rritet kërkesa e investitorëve të huaj për prona në bregdetin shqiptar - Business Magazine Albania

Rritet kërkesa e investitorëve të huaj për prona në bregdetin shqiptar

Vlora Marina

Tregu i pasurive të paluajtshme në Shqipëri është sektori që përveçse po luan rolin kryesor në ekonominë e vendit, rezulton gjithashtu prej më shumë se një dekade sektori ku fokusohet përqindja më e lartë e investimeve. Të dhënat nga Banka e Shqipërisë dëshmojnë se vitin e kaluar vetëm biznese dhe individë të huaj kanë investuar në Shqipëri më shumë se 1 miliard euro dhe afro 55% e totalit u përqëndrua në pasuri të paluajtshme, industri nxjerrëse dhe aktivitete financiare. 

Vendin e parë me numrin më të lartë të investimeve e zë tregu i pasurive të paluajtshme me një shifër prej 222 milion euro investim, duke u ndjekur nga industria nxjerrëse me 200 milion investime dhe në vend të tretë aktivitetet financiare, ku janë investuar 166 milion euro.Vëmendja e investuesve të huaj është përqëndruar kryesisht në bregdetin shqiptar, ku qyteti i Vlorës dhe gjithë Riviera shqiptare konsiderohet si një prej zonave më të preferuara për të investuar në blerjen e një prone.

Një peshë të rëndësishme në këtë zgjedhje ka zhvillimi potencial i zonës, rritja prej 118% e vlerës së pronës në bregdet, numri gjithnjë e në rritje i turistëve dhe padyshim realizimi i projekteve gjithnjë e më ambicioze që po e orientojnë komunitetin drejt një jetese premium, përmes një stili unik që kombinon elegancën me komoditetin.

Një filozofi të tillë jetese e shohim edhe tek Vlora Marina, një projekt urban miks që po merr jetë në qendër të qytetit të Vlorës. Projekti përfshin ndërtimin e të parës marinë të klasit botëror në Shqipëri, me mbi 400 vende ankorimi për jahte dhe megajahte, që do të menaxhohet nga D-Marin, rrjeti ndërkombëtar i menaxhimit të marinave në të gjithë Medheun dhe Lindjen e Mesme. 

Pjesë e projektit është gjithashtu një rezidencë me mbi 800 apartamente buzë detit, hoteli me 5 yje Vlora Marriott Hotel, që vjen nën markën prestigjoze Marriott International, lider në shërbime premium dhe mikpritje.  Për herë të parë në Shqipëri vjen gjithashtu koncepti i rezidencave të branduara Marriott, që sjell komoditetin e hotelit me 5 yje në ambientin e shtëpisë. 

Përtej gjithë shërbimeve premium, ajo çfarë i josh edhe më shumë investitorët në këtë projekt është kthimi i sigurt i investimit përmes programeve specifike të menaxhuara nga ekipe profesionistësh dhe lehtësirat në financim.

Një prej tyre është Programi i qiradhënies. Përmes këtij programi kushdo që është pronar i një apartamenti mund ta shfrytëzojë pronën për të gjeneruar të ardhura. Programi menaxhohet plotësisht nga një ekip i përshkushtuar përmes dakordësimit të një marrëveshjeje menaxhimi. 

Timeshare është një tjetër program unik i pronësisë që ofron ekskluzivisht Vlora Marina. Falë tij, të gjithë ata që zotërojnë një apartament kanë mundësi të pafundme për pushime, pa angazhimin financiar dhe stresin e blerjes së një residence të dytë.

Financimi i pronës nga ana tjetër është një lehtësi që po i ofron gjithnjë e më shumë individët drejt investimit në këtë projekt. Falë bashkëpunimit me banka të ndryshme në Shqipëri, Vlora Marina ofron mundësi financimi pa kolateral si për rezidentët ashtu edhe për jorezidentët. Trajtimi i klientëve të huaj me të njëjtat lehtësira si klientët resident ka qenë një tjetër faktor që ka rritur edhe më shumë interesin e investitorëve të huaj për të blerë një pronë në bregdetin shqiptar. Një tjetër lehtësi është taksa thuajse zero për këdo që investon në blerjen e një prone të dytë. 

Në kushte të tilla, sipas ekspertëve, edhe këtë vit sektori i pasurive të paluajtshme pritet të jetë në krye të listës sa i takon investimeve. Shqipëria po kthehet gjithnjë e më shumë në një vend me turizëm në të katërta stinët dhe kjo shihet qartë nga fluksi i lartë i turistëve që në fillim të këtij viti. Sipas të dhënave të INSTAT, nëtëqëndrimet e turistëve të huaj u rritën me 65% gjatë 3 mujorit të pare të vitit, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kjo dëshmon se Shqipëria ka hyrë tashmë në stadin e turizmit gjithëvjetor.

Ky artikull u publika më parë në numrin 35 të revistës businessmag.al.

Ju mund të abonoheni këtu dhe të shkarkoni revistën online 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0