REGJISTROHU NË KAMPIONATIN KOMBËTAR TË KODIMIT, QË TË BËHESH KRIJUES DIGJITAL - Business Magazine Albania

REGJISTROHU NË KAMPIONATIN KOMBËTAR TË KODIMIT, QË TË BËHESH KRIJUES DIGJITAL

Të gjithë e duan dhe e përdorin teknologjinë duke përfituar nga të gjitha zgjidhjet e mundësitë që të ofron ajo, por rrallë herë ndalojmë për të kuptuar se si funksionon ky sistem i tërë. Të rinjtë, ata që janë dhe përdoruesit më aktivë të teknologjisë, kanë nevoja e kuriozitet për të zbuluar të panjohurën e pse jo dhe për ta zotëruar një ditë atë, duke u shndërruar nga përdorues pasive në krijues aktivë.

Pikërisht për këtë, ju u vjen në ndihmë një kampionat kombëtar i kodimit, që po organizohet për  herë të parë në Shqipëri nga Vodafone Albania në bashkëpunim me ICTSlab dhe Le Spot, për fëmijët dhe të rinjtë e grupmoshave 13-21 vjeç.

Duke nisur nga data 12 deri në 27 Shkurt, të rinjtë nën kujdesin e tre mentorëve të kualifikuar, do të fitojnë më shumë sesa të sfiduarit e vetvetes. Ndarë në 3 kategori të ndryshme Robotics, App Inventor dhe Unity, Kampionati Kombëtar i Kodimit do të orientojë krijimtarinë e të rinjve drejt fushave të robotikës dhe krijimit të zgjidhjeve për aplikacione. Fëmijët e moshave 13 deri në 17 vjeç do të eksplorojnë zgjidhje të ndryshme mbështetur në kurrikulën Robotics dhe App Inventor, ndërsa të rinjtë e moshës 18-21 vjeç, organizuar në grupe, deri në 3 anëtarë, do të mbështeten tek kurrikula Unity për të sjellë një risi në aplikacionin rinor JUTH APP.

Lexo: Njihuni me Signal, aplikacionin më të sigurtë për mesazhe

Do të ketë çmime për secilën kategori, për tre idetë dhe zgjidhjet më inovative. Në kategorinë Robotikë vendi i parë do të shpërblehet me 3 kite robotike, vendi i dytë me 2 kite robotike dhe vendi i tretë me 1 kit robotik. Në kategorinë MIT App Inventor vendi i parë do të shpërblehet me smartphone Galaxy A20e, vendi i dytë me tabletin MLS Vista 4G dhe vendi i tretë me orën inteligjente Withings move.

Në kategorinë Unity vendi i parë do të shpërblehet me 500 euro, vendi i dytë me 250 euro dhe vendi i tretë me 150 euro.

Nëse keni ambicje për të fituar këto çmime regjistrohuni duke klikuar në këtë lidhje National Coding Championship – ICTSlab për dy javët më sfiduese dhe krijuese të këtij viti. Gjithçka nis me 12 shkurt. Bëhuni pjesë e kësaj sfide kodimi si Kampionati Kombëtar i Kodimit që zhvillon tek fëmijët dhe të rinjtë aftësitë e zgjidhjes së problemeve, të mendimit kritik por gjithashtu i pajis ata me aftësi digjitale të cilat të nesërmen do të rrisin shanset e tyre të punësimit apo ndjekjes së një karriere në program. Është një fakt se sot 65% e fëmijëve të cilët po përgatiten të shkojnë në shkollë, nesër do të kenë një punë që sot ende nuk ekziston. Siç thoshte edukatorja e madhe e shekullit 20 Maria Montessori: “Imagjinata nuk thyen limitet e saj, derisa njerëzit të kenë kurajo dhe guxim për ta përdorur atë.”

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0