Punoni me anëtarët e familjes? Ja cilat janë të mirat dhe të këqijat e saj - Business Magazine Albania

Punoni me anëtarët e familjes? Ja cilat janë të mirat dhe të këqijat e saj

Mendoni se vetëm në Shqipëri pronarët e bizneseve, kryesisht të vogla punësojnë fillimisht familjarët dhe të afërmit e tyre? Në fakt nuk është vetëm në Shqipëri. Sipas SCORE, nga 28.8 milionë biznese të vogla në SHBA, 19% janë në pronësi të familjes. Bizneset familjare variojnë nga startup-et me dy persona deri te korporatat e Fortune 500. Natyrisht kjo ka të mirat dhe të këqijat e veta. Këtu janë disa të mirat dhe të këqija të punës me anëtarët e familjes.

Përparësitë e punës me anëtarët e familjes

• Siguria e vendit të punës. Me përjashtim të rrethanave ekstreme, nuk ka gjasa që një anëtar i familjes t’ju pushojë ose t’ju pushojë.

• Procesi i punësimit do të jetë i thjeshtë. Nëse jeni duke punësuar  një anëtar të familjes, nuk duhet të ketë nevojë të kryeni intervista të shumta ose të kontrolloni referencat.

• Ju mund të gëzoni një mjedis pune fleksibël. Në një biznes familjar, ju mund të jeni në gjendje të vini herë pas here në punë vonë ose të largoheni herët. Një punë e korporatës mund të mos ofrojë të njëjtin fleksibilitet.

• Do të punoni me njerëz të cilëve u besoni. Kur punoni me familjen, keni njohuri intime për njëri-tjetrin dhe miqësi të menjëhershme. Shpresojmë të shijoni shoqërinë e njëri-tjetrit!
Lexo : 6 Kërkesat kryesore për t’i bërë realitet objektivat e biznesit tuaj personal

• Ju mund të krijoni kujtime me familjen tuaj. Shumica e njerëzve e kalojnë pjesën më të madhe të ditës larg anëtarëve të familjes, duke punuar. Nëse punoni me të afërmit tuaj, do të kaloni kohë së bashku duke fituar edhe të ardhura.

Dobësitë e punës me anëtarët e familjes.

• Rritja e karrierës suaj mund të vuajë. Një biznesi familjar mund t’i mungojnë mundësitë për promovim që mund të përmirësojnë karrierën tuaj, në krahasim me një punë të korporatës.

• Mund t’ju duhet të pushoni nga puna një anëtar të familjes. Nëse një anëtar i familjes  bën një punë të dobët, do t’ju duhet të merrni masa, gjë që mund të jetë e pakëndshme.

• Ju mund të mos jeni në gjendje të bëni një pushim familjar. Nëse bashkëpunëtorët tuaj janë anëtarë të familjes suaj, të udhëtoni së bashku do të thotë ta lini biznesin pa mbikëqyrje.

• Mosmarrëveshjet e biznesit mund të bëhen personale. Një debat në shtëpi mund të vazhdojë në vendin e punës dhe një mosmarrëveshje biznesi mund të shkaktojë tension në shtëpi.
lexo : Google lançon Chatbot Bard-in e tij

• Në fund të fundit, shumica e bizneseve familjare nuk qëndrojnë në familje. Pas 60 vitesh, vetëm 13% e bizneseve familjare janë ende në familje. Shumica (70%) nuk i mbijetojnë tranzicionit pasi një prind ia kalon biznesin gjeneratës tjetër.

waldenu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0