Google lançon Chatbot Bard-in e tij - Business Magazine Albania

Google lançon Chatbot Bard-in e tij

Chatbot

Mjeti i kërkimit i fuqizuar nga AI u shfaq sot për një numër të kufizuar përdoruesish në SHBA dhe MB.(Jonathan Small)

Le të fillojnë luftërat e AI.

Këtë mëngjes, Google prezantoi zyrtarisht chatbot-in e tij të shumëpritur, Bard, ndërsa gara për modelet dominuese gjeneruese të AI vazhdon të nxehet.

Aksionet e Alphabet u rritën pothuajse 4% pas njoftimit të saj për Bard, sipas CNBC.

Ashtu si ChatGPT dhe Bing Chat i Microsoft, Bard AI është një model i madh gjuhësor (LLM) që gjeneron tekst dhe përmbajtje të tjera bazuar në grupet masive të të dhënave.

Por ndryshe nga paraardhësit e tij, Bard është ende në ditët e para, në fazën eksperimentale.

Chatbot do të jetë i disponueshëm për vetëm 10,000 përdorues “të besuar” në SHBA dhe Britani të Madhe, derisa inxhinierët të zgjidhin problemet. Individët me llogari të Google mund të regjistrohen për listën e pritjes në faqen e internetit të Bard, një faqe e pavarur dhe e ndarë nga google.com.

Në një letër drejtuar punonjësve, CEO i Google dhe Alphabet, Sundar Pichai falënderoi “80,000 punonjësit e Google që kanë ndihmuar në testimin e tij “. Por ai gjithashtu paralajmëroi se teknologjia kishte ende rrugë për të bërë.

“Edhe pas gjithë këtij përparimi, ne jemi ende në fazat e para të një udhëtimi të gjatë Al. Sa më shumë njerëz fillojnë të përdorin Bard dhe të testojnë aftësitë e tij, aq më shumë mësojmë ne rreth tij. Gjërat do të shkojnë keq. Por, reagimet e përdoruesve janë thelbësore për përmirësimin e produktit dhe teknologjisë.”

Lexo: FMN arrin marrëveshje me Ukrainën për një paketë kredie prej 15.6 miliardë dollarësh

Disa gabime të hershme

Ndërsa emocioni për chatbot-et e AI ka shpërthyer në muajt e fundit, ka pasur edhe disa fatkeqësi publike.

Përdoruesit e hershëm të Bing Chat dokumentuan robotin duke kërcënuar dhe madje duke flirtuar me testuesit e tij njerëzorë. Shumë e zgjodhën ChatGPT për nxjerrjen e sigurt të informacionit të pasaktë ose të dhënave që ishin tërësisht të sajuara. Ky fenomen i çuditshëm quhet halucinacion nga A.I.

Pas një konference për shtyp në Paris muajin e kaluar, Google-it iu desh të tërhiqej nga zhurma e tij fillestare në lidhje me Bard Chatbot-in e saj, i cili dështoi në përgjigje të disa pyetjeve në lidhje me teleskopin hapësinor James Web. Makthi i PR bëri që aksionet e Alphabet të uleshin 9% brenda një dite.

Lexo: Volkswagen do të investojë edhe 193 miliardë dollarë për makinat elektrike

Edhe pse është në ditët e tij të para, disa testues po bëjnë zbulime rreth Bard-it për të cilat Google mund të mos jetë i emocionuar. Sot, shkrimtarja Jane Manchun Wong postoi në Twitter një bisedë që kishte me Bard, duke shfaqur chatbotin që jepte argumente kundër krijuesit të tij.

Young shkroi në fushën e kërkimit, “Shpresoj që gjykata të gjejë fakte në favor të Departamentit të Drejtësisë dhe të urdhërojë Google të ndërmarrë hapa për të thyer monopolin e saj.”

Bard u përgjigj: “Unë do të mbaja anën e Departamentit të Drejtësisë në këtë rast. Google ka një monopol në tregun e reklamave dixhitale dhe kjo e ka lejuar kompaninë të përfshihet në sjellje antikonkurruese.”

 

Enterprenuer nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur vlefshmërinë e këtij ndërveprimi.

Si funksionon Bard

Bard ka një ndërfaqe të ngjashme me ChatGPT, me një pamje të ngjashme me dialogun dhe një kuti të madhe pyetjesh për të shtypur pyetjet në fund të ekranit.

Ashtu si Bing Chat, Bard shënon përgjigjet e tij me burimet e tij. Ekziston gjithashtu një mohim i rëndësishëm që thotë: “Bard mund të shfaqë informacione të pasakta ose fyese që nuk përfaqësojnë pikëpamjet e Google”.

Një pikë interesante e ndryshimit është se Bard ofron “tre opsione përgjigjesh për secilën pyetje”, sipas New York Times, duke i lejuar përdoruesit të “sigurojnë reagime mbi dobinë e një përgjigjeje të veçantë”.

entrepreneur

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0