FMN arrin marrëveshje me Ukrainën për një paketë kredie prej 15.6 miliardë dollarësh - Business Magazine Albania

FMN arrin marrëveshje me Ukrainën për një paketë kredie prej 15.6 miliardë dollarësh

Lufta  ka goditur ekonominë e Ukrainës, veçanërisht sektorin e saj jetik bujqësor. Ajo që dimë është se, sapo lufta të përfundojë, kostoja e rindërtimit të vendit do të jetë e madhe.

Prandaj është njoftuar se Ukraina dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar kanë rënë dakord për një paketë kredie prej 15.6 miliardë dollarë.

Kredia synon të rrisë financat e Ukrainës dhe të sigurojë aleatët, ata kanë më shumë gjasa të mbështesin financiarisht Ukrainën nëse shohin se vendi po ndjek politika të forta ekonomike.

Sa do të zgjasë programi i kredisë?

Programi zgjat katër vjet.

12-18 muajt e parë do të fokusohen në ndihmën e Ukrainës për të mbyllur deficitin masiv buxhetor.

Ai gjithashtu do të lehtësojë presionin me të cilin përballet Ukraina për të financuar shpenzimet përmes printimit të parave në bankën qendrore.

Pjesa tjetër e programit do të ketë të bëjë me mbështetjen e ofertës së vendit për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe kostot e rindërtimit të pasluftës.

Marrëveshja ka ende nevojë për miratimin e bordit ekzekutiv të FMN-së.

Si e ka goditur lufta ekonominë e Ukrainës?

Pasi Rusia pushtoi në shkurt 2022, projektligji i mbrojtjes i Ukrainës u godit.

Ndërkohë, ekonomia u tkurr me rreth 30% atë vit, kjo godet të ardhurat nga taksat dhe, për rrjedhojë, paratë që qeveria mund të shpenzojë për gjëra.

Ekzistojnë gjithashtu probleme të fuqisë punëtore, mijëra njerëz në moshë pune janë larguar nga vendi si refugjatë ose i janë bashkuar përpjekjeve ushtarake. Kjo do të thotë se ka më pak njerëz për të bërë punë të tjera, punë që ndihmojnë në të vërtetë ekonominë të rritet.

Deficiti buxhetor i Ukrainës është mbuluar kryesisht nga financimi i jashtëm nga aleatët, por kjo padyshim nuk është një zgjidhje afatgjatë.

Çfarë duhej të bënte Ukraina për të marrë kredinë?

FMN tha se Ukraina demonstroi përkushtimin e saj ndaj politikës së shëndetshme ekonomike dhe përmbushi të gjitha qëllimet e dakorduara.

Por ka ende punë për të bërë.

Para luftës Ukraina bëri përparim në reformimin e sektorit të saj bankar dhe përmirësimin e transparencës së kontraktimit të qeverisë.

Por vendi ende renditet në 122 nga 180 vende në indeksin e perceptimit të korrupsionit të Transparency International.

Para luftës, ekonomia e saj shpesh dominohej nga përfshirja politike e njerëzve të saj ultra të pasur, oligarkëve.

Por FMN tha se qeveria ka “bërë përparim në reformat për të forcuar qeverisjen, anti-korrupsionin dhe sundimin e ligjit dhe për të hedhur themelet për rritjen e pasluftës, megjithëse axhenda e reformave në këto fusha mbetet e rëndësishme”./ RFEL

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0