Pse të gjithë CEO-t duhet të jenë aktivë në mediat sociale?! - Business Magazine Albania

Pse të gjithë CEO-t duhet të jenë aktivë në mediat sociale?!

mediat sociale

Kristopher B. Jones, sipërmarrës, investitor

Më pëlqen të mendoj për CEO-t sikur e kanë jetën e tyre profesionale të ndarë në dy sektorë të gjerë: lideri i përditshëm i kompanisë dhe personi publik që përdor ndikimin e tij për t’u angazhuar me publikun dhe përfundimisht për të ndërtuar ndërgjegjësimin e markës. Është e vështirë të imagjinohet një CEO që nuk e ka bërë të parën, pasi udhëheqja e përditshme kërkohet nga kreu i një organizate të çdo madhësie. Por, çfarë ndodh me këtë të fundit?

Si CEO, burimet tuaja sociale do të shihen dhe do të mbështeten tek të gjitha llojet e grupeve, nga punonjësit e mundshëm që kërkojnë t’i bashkohen kompanisë tuaj te investitorët që duan të punojnë me ju.

Duke pasur këtë në mendje, ja tre arsye pse CEO-t duhet të jenë aktivë në mediat sociale.

Ju mund të krijoni një personalitet për biznesin tuaj

Po, bizneset janë grupe njerëzish, qenie njerëzore që punojnë së bashku për të arritur qëllime të përbashkëta, por publiku nuk e sheh domosdoshmërisht kështu. Ata shohin logon tuaj dhe selinë tuaj, ata elementë pa fytyrë që nuk bërtasin saktësisht “Ne jemi njerëz, ashtu si ju!” Si rezultat, thjesht nuk ka shumë mundësi për angazhim atje.

Ju, si CEO, mund ta luftoni këtë duke u futur në mediat sociale dhe duke pasur një personalitet. Si? Nuk është aq e vështirë. Filloni biseda rreth temave që kanë kuptim për ju. Kontaktoni miqtë tuaj në industri për t’i lënë ata të shprehin mendimet e tyre. Ndani qasjen e kompanisë suaj për çështje të ndryshme. Në këtë mënyrë, ju do t’i bëni publikut me dije se çfarë bën kompania juaj dhe si duhet të ndihen njerëzit për të.

Lexoni: 3 mënyra për të transformuar instagramin në rezymenë tuaj dhe për të marrë kontrollin e markës tuaj personale

Ju mund të jeni aty ku është audienca juaj

Një pyetje që mund të keni në këtë pikë nëse jeni të rinj në mediat sociale është, “Cilën platformë të përdor?”

Ju duhet të shkoni atje ku është audienca juaj, por kjo mund të nënkuptojë gjëra të ndryshme për CEO të ndryshëm. Shumë CEO përdorin LinkedIn dhe Twitter. LinkedIn është rrjeti më profesional, kështu që është një vend i mirë për angazhimin B2B dhe B2C, dhe Twitter është një mënyrë e shpejtë dhe e përshtatshme për t’i çuar opinionet tuaja tek publiku.

Më pak CEO përdorin Facebook dhe Instagram si platformën e tyre kryesore të mediave sociale, por kjo varet nga ju. Ju e njihni industrinë tuaj. Konkretisht në Shqipëri CEO-t i gjeni lehtësisht në Facebook e madhe edhe në Instagram. Kërkoni se ku mund të merrni më shumë angazhim dhe më pas shkoni në platformën më të qëndrueshme për kompaninë tuaj.

Ju mund t’i trajtoni vetë marrëdhëniet tuaja me publikun

Një arsye e fundit pse duhet të jeni aktiv në mediat sociale është se ju jep një platformë nga e cila mund të menaxhoni marrëdhëniet publike të biznesit tuaj.

Nëse keni një profil mjaft të mirë në mediat sociale, mund të përdorni famën tuaj për t’u angazhuar me ndikues që mund të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë, të shmangni çështjet që mund të bëhen probleme dhe të merreni me fatkeqësitë aktuale të PR.

Deklaratat e bëra në shtyp për të adresuar këtë apo atë dështim priren të mos lexohen aq mirë. Ju flisni gjuhën tipike të sipërmarrjes që thjesht nuk përshtatet me njerëzit. Në vend të kësaj, si CEO mund të dilni në publik duke u bërë aktiv në LinkedIn ose Twitter për të vendosur të dhënat e drejtpërdrejta mbi atë që ndodhi, si ndiheni për të dhe çfarë do të bëni për ta korrigjuar atë.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0