Pse e ndryshoi formën e çokollatave kompania Toblerone? - Business Magazine Albania

Pse e ndryshoi formën e çokollatave kompania Toblerone?


Toblerone është reduktuar dhe fansat e tij janë zemëruar keq.

Çokollata Toblerone, që është pronë e Mondelez International Inc., ka reduktuar peshën e saj në Mbretërinë e Bashkuar me 10%, nga 170 gramë në 150 gramë. Me dizanjin e ri, ka një hapësirë të dallueshme midis majave “të famshme” të çokollatës.

Ky ndryshim pason një ridizenjim të ri të Toblerone në të gjithë botën, i cili ka zvogëluar masën e shufrave të çokollatës nga 400 në 360 gramë.

Kompania thotë se ka qenë e detyruar për ta bërë këtë reduktim (i cili do të ketë përsëri të njëjtin çmim) për të zvogëluar shpenzimet.

“Njësoj si shumë kompani të tjera, ne po përjetojmë shpenzime të shumta për shumë përbërës. Për t’i mbuluar këto shpenzime, por njëkohësisht për t’u siguruar që Toblerone do të vazhojë të jetë më i preferuar në treg, ne e kishim të nevojshëm reduktimin e masës së çokollatës me vetëm dy shufra për Mbretërinë e Bashkuar,” ka shkruar në Facebook kompania e çokollatës në Tetor.

Klientët e Toblerone janë të xhindosur nga ky ndryshim dhe kjo ka qenë e dukshme në ankesat e shumta të bëra në rrjetet sociale.

“Nëse keni shpirt, ju lutem riktheni përsëri Toblerone-n e vjetër.” shkruhej në një koment në Facebook-un e Toblerone.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0