Pse arsimi po mbivlerësohet në ditët e sotme? - Business Magazine Albania

Pse arsimi po mbivlerësohet në ditët e sotme?


Sipas statistikave, vetëm 60% e studentëve ja dalin të diplomohen dhe të marrin diplomën e bachelor. Por kjo nuk do të thotë që 40% e tjerë përfundojnë keq. Në kohët e sotme, arsimi i lartë nuk ju premton sukses. Kohët e fundit, ne kemi dëgjuar më shumë histori të sipërmarrësve autodidaktë që nuk humbën kohë dhe pushtuan botën, ndërsa të tjerët studionin në kolegj.

BusinessMag në këtë artikull ju sjell arsyet pse arsimi i lartë po zhvlerësohet në ditët e sotme.

Lexoni: Arsimi ende nuk flet gjuhën e zhvillimit

  1. Tarifat e larta

Shpesh, arsimi kushton shumë para dhe të diplomuarit përfundojnë duke kërkuar një punë me pagë të lartë për të shlyer borxhet e tyre. Por këtu lind edhe një problem tjetër, shumë kompani punësojnë vetëm njerëz me eksperiencë pune. Prandaj, shumë zgjedhin që menjëherë të zhyten në punë pas mbarimit shkollës së mesme dhe në të njëjtin 4-5 vjeçar ata bëhen specialistë të aftë dhe janë në një nivel të mirë pagese me përvojë të gjerë profesionale.

  1. Shumë inovatorë nuk kanë patur një diplomë

Oprah filloi karrierën e saj në TV kur ishte vetëm 19 vjeç. Mark Zuckerberg u largua nga Universiteti i Harvard për të punuar me projektin e tij të quajtur “Facebook”. Edukimi të bën një ndjekës të mirë, ju i perceptoni informacionet siç jepen, pa i vënë në dyshim ato, duke standardizuar njohuritë për testet dhe provimet tipike, ndërsa të tjerët shpërthejnë në punë me një mendje fleksibël, ide të freskëta dhe bëhen të suksesshëm.

  1. Profesione të reja shfaqen çdo ditë

20 vjet më parë, teknikët e robotikës, specialistët e SEO dhe nutricionistët nuk ishin përreth. Disa fusha po zhvillohen aq shpejt sa thjesht nuk mund të mësosh rreth tyre në shkollë. Një shembull është sipërmarrja online. Arsimi i lartë është një institucion i ndërlikuar që nuk vazhdon të jetë në një nivel me ndryshimet e shpejta që po ndodhin në botë. Dhe është shumë e frikshme të mendosh se si do të ndryshojë tregu i punës brenda 20 viteve të tjera – do të ketë punë që nuk ju ekziston as emri akoma.

Lexoni: Përtej shpërblimeve dhe përfitimeve: Çfarë e bën një kompani vërtet të mirë?

  1. Mësimi online është pushtet

Universitetet ofrojnë një arsim mjaft të përgjithshëm, përkundër faktit se lëndët lidhen me çështjet kryesore. Sot ekzistojnë një numër i madh platformash online që mund t’ju ndihmojnë të zhvilloni një aftësi të caktuar, sepse ndonjëherë është thjesht e panevojshme të kaloni 4 ose 5 vite duke studiuar në një universitet.

Për shembull, shumë programues të suksesshëm kanë mësuar vetë si Bill Gates dhe Julian Assange – ata mësuan gjuhë programimi nga librat shkollorë ose online dhe menjëherë i zbatuan njohuritë e tyre në praktikë. Ende ndonjëherë rezulton të jetë shumë më efektive sesa të kërkoni një program të përshtatshëm në një universitet dhe të kaloni 4 apo 5 vite studimi.

/BrightSide

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0