Presidenti Trump: Vaksina kundër COVID-19 mund të jetë gati në nëntor

Trump

Në një intervistë në radio me korrespondentin e Fox News, Geraldo Rivera, presidenti Donald Trump ka shtuar shpresat që një vaksinë për koronavirusin mund të jetë gati para muajit dhjetor.

Kur u pyet nga Rivera kur do të ishte e gatshme vaksina, Trump u përgjigj se “mund të ishte shumë më shpejt” sesa fundi i vitit. Kur Rivera e pyeti nëse kjo do të thoshte “më shpejt se 3 Nëntori – Dita e Zgjedhjeve” – Trump e pohoi duke thënë se diçka e tillë mund të ndodhte rreth asaj kohe.

Lexoni: Trump: Kompanitë amerikane duhet t’u japin fund lidhjeve me TikTok dhe WeChat

Gjithashtu, Trump u tha gazetarëve se ai ishte “optimist” se një vaksinë do të ishte gati rreth 3 nëntorit dhe shtoi se nuk po e bëntë këtë për të rritur shanset e tij për rizgjedhje, por “për të shpëtuar shumë jetë njerëzish . ”

Një vaksinë e zhvilluar nga ndërmarrja e bioteknologjisë Moderna dhe Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID) është në fazën e fundit të provës së saj klinike. Rezultatet fillestare nga faza 1 e asaj vaksine ishin premtuese, duke treguar përgjigje imune dhe, për më shumë se gjysmën e pacientëve u vunë re efekte anësore normale si lodhja dhe dhimbja e kokës.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale