Presidenti Trump dhuron 50 milionë $ për të ndihmuar sipërmarrëset femra - Business Magazine Albania

Presidenti Trump dhuron 50 milionë $ për të ndihmuar sipërmarrëset femra


Presidenti Donald Trump tha të Shtunën se SHBA do të kontribuojë 50 milionë dollarë në një fond të ri të Bankës Botërore të konceptuar nga vajza e tij që synon të ndihmojë femrat sipërmarrëse.

Ivanka Trump u bashkua me Presidentin e Grupit të Bankës Botërore Jim Yong Kim për të nisur Iniciativën për Financimin e Femrave Sipërmarrësve.

Kim tha se fondi kishte ngritur më shumë se 325 milionë dollarë deri tani për projektet dhe programet për të mbështetur bizneset e udhëhequra nga femrat, duke përmirësuar aksesin e tyre në tregjet botërore, duke ofruar asistencë teknike, trajnime dhe mentorime.

Ky nuk është një projekt i vogël,” tha Kim gjatë një diskutimi në panel, duke argumentuar se përpjekja do të nxiste një rritje reale ekonomike.

Presidenti Trump, kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu folën në këtë event, ku Trump tha se fondi do të ndihmonte në eleminimin e pengesave për femrat që të fillojnë biznese, për të ndihmuar transformimin e “miliona e miliona jetëve” dhe “Këto femra nga komunitete të panumërta në mbarë botën.”

Lexoni: Çfarë përfitimesh kanë marrë gratë sipërmarrëse në biznes?

Investimet që po shpallim sot do të ndihmojnë në avancimin e fuqizimit ekonomik të femrave në mbarë botën,” tha ai.

Presidenti është kritikuar për sjelljen e tij të ashpër ndaj femrës ndër vite, duke përfshirë dhe një postim të kohëve të fundit që fokusohej në pamjen e jashtme të një prezantuese televizive. Stafi i Trump dominohet nga meshkujt, pavarësisht nga ndikimi i konsiderueshëm i Ivanka Trump, e cila shërben si këshilltare e lartë e Shtëpisë së Bardhë.

Përveç SHBA, Gjermanisë dhe Kanadasë, fondi i ri ka marrë gjithashtu kontribute nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Japonia, Australia, Kina, Danimarka, Hollanda, Norvegjia dhe Koreja e Jugut.

“Sa më shumë gra të ketë në botën e biznesit aq më shumë konkurrencë do të ketë për njerëzit si puna ime”, tha Trump, duke vënë në dukje fuqinë e sipërmarrjes për t’i shpëtuar njerëzit nga varfëria.

Lexoni: SI KANË NDIKUAR FEMRAT NË SIPËRMARRJE?

Ivanka Trump është përballur me kritika të vazhdueshme nga kundërshtarët e babait të saj, megjithatë ajo i ka bërë fushatat e femrave një gur themeli të axhendës së saj, duke kërkuar dënim mbi trafikimin e qenieve njerëzore dhe duke eleminuar hendekun e pagave ndërmjet burrave dhe grave.

burimi: abcnews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0