Presidenti Trump dhuron 50 milionë $ për të ndihmuar sipërmarrëset femra


Presidenti Donald Trump tha të Shtunën se SHBA do të kontribuojë 50 milionë dollarë në një fond të ri të Bankës Botërore të konceptuar nga vajza e tij që synon të ndihmojë femrat sipërmarrëse.

Ivanka Trump u bashkua me Presidentin e Grupit të Bankës Botërore Jim Yong Kim për të nisur Iniciativën për Financimin e Femrave Sipërmarrësve.

Kim tha se fondi kishte ngritur më shumë se 325 milionë dollarë deri tani për projektet dhe programet për të mbështetur bizneset e udhëhequra nga femrat, duke përmirësuar aksesin e tyre në tregjet botërore, duke ofruar asistencë teknike, trajnime dhe mentorime.

Ky nuk është një projekt i vogël,” tha Kim gjatë një diskutimi në panel, duke argumentuar se përpjekja do të nxiste një rritje reale ekonomike.

Presidenti Trump, kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu folën në këtë event, ku Trump tha se fondi do të ndihmonte në eleminimin e pengesave për femrat që të fillojnë biznese, për të ndihmuar transformimin e “miliona e miliona jetëve” dhe “Këto femra nga komunitete të panumërta në mbarë botën.”

Lexoni: Çfarë përfitimesh kanë marrë gratë sipërmarrëse në biznes?

Investimet që po shpallim sot do të ndihmojnë në avancimin e fuqizimit ekonomik të femrave në mbarë botën,” tha ai.

Presidenti është kritikuar për sjelljen e tij të ashpër ndaj femrës ndër vite, duke përfshirë dhe një postim të kohëve të fundit që fokusohej në pamjen e jashtme të një prezantuese televizive. Stafi i Trump dominohet nga meshkujt, pavarësisht nga ndikimi i konsiderueshëm i Ivanka Trump, e cila shërben si këshilltare e lartë e Shtëpisë së Bardhë.

Përveç SHBA, Gjermanisë dhe Kanadasë, fondi i ri ka marrë gjithashtu kontribute nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Japonia, Australia, Kina, Danimarka, Hollanda, Norvegjia dhe Koreja e Jugut.

“Sa më shumë gra të ketë në botën e biznesit aq më shumë konkurrencë do të ketë për njerëzit si puna ime”, tha Trump, duke vënë në dukje fuqinë e sipërmarrjes për t’i shpëtuar njerëzit nga varfëria.

Lexoni: SI KANË NDIKUAR FEMRAT NË SIPËRMARRJE?

Ivanka Trump është përballur me kritika të vazhdueshme nga kundërshtarët e babait të saj, megjithatë ajo i ka bërë fushatat e femrave një gur themeli të axhendës së saj, duke kërkuar dënim mbi trafikimin e qenieve njerëzore dhe duke eleminuar hendekun e pagave ndërmjet burrave dhe grave.

burimi: abcnews

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale