Përfitimet e një buzëqeshjeje në punë - Business Magazine Albania

Përfitimet e një buzëqeshjeje në punë

Studiuesit nga Universiteti Amerikan i Stanfordit u përpoqën të kuptonin përftimet e buzëqeshjes dhe e publikuan rezultatin në revistën Nature Human Behaviour. Arsyeja është e thjesht: shprehjet e fytyrës ofrojnë një reagim sensoromotor që më pas kontribuon në ndjenjën e emocionit. Por, çfarë përfitoni nga buzëqeshja, sipas studiuesve?

Buzëqeshja ndihmon në çlirimin e emocioneve

Buzëqeshja, ndihmoi në çlirimin e emocioneve që priremi t’i bllokojmë.

Buzëqeshja është një gjimnastikë e fytyrës

Buzëqeshja është një gjimnastikë e vërtetë e fytyrës. Buzëqeshja ndihmon në relaksimin e muskujve të fytyrës, duke ndihmuar lëkurën të bëhet më e fortë.

Rëndësia e buzëqeshjes në marrëdhëniet me të tjerët

Buzëqeshja në vendin e punës, studimin apo në përgjithësi në mjedise ku jeni në kontakt me njerëz të tjerë, ndihmon për t’i bërë marrëdhëniet me të tjerët më harmonike. Serioziteti është i mirë kur punoni apo studioni, por edhe buzëqeshja është e rëndësishme për të arritur më mirë qëllimet, duke qenë më të qetë.

Lexo: Shkencëtarët krijojnë robotin i cili mund të fluturojë me anë të fuqisë së erës dhe dritës

Buzëqeshja si një rimbushje energjie

Buzëqeshja ndihmon për të përmirësuar performancën e njerëzve. Kur buzëqeshni, keni më shumë vetëbesim, ndiheni më mirë dhe për këtë arsye keni më shumë gjasa të punoni për të arritur qëllimet tuaja.

Buzëqeshja është ngjitëse

Buzëqeshja është ngjitëse. Për t’i rikthyer humorin dikujt që nuk po kalon mirë, nuk ka asgjë më të mirë se ta bësh duke i dhënë një buzëqeshje. Për këtë arsye do të ishte mirë që gjithmonë të rrethoheni me njerëz pozitivë, të gatshëm për të dhuruar një buzëqeshje.

msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0