Shkencëtarët krijojnë robotin, i cili mund të fluturojë me anë të fuqisë së erës dhe dritës - Business Magazine Albania

Shkencëtarët krijojnë robotin, i cili mund të fluturojë me anë të fuqisë së erës dhe dritës

Shkencëtarët nga Universiteti Tampere në Finlandë kanë zhvilluar një robot 4 mm, që përdor erën dhe energjinë e dritës për të fluturuar në ajër.

‘Aero-roboti fluturues, i bazuar në montimin e materialeve që reagojnë ndaj dritës’ FAIRY peshon vetëm 1.2 miligramë, që do të thotë se mund të fryhet edhe nga një erë e lehtë.Ai i ngjan një luleradhiqeje, me qime super të holla, që dalin nga dy krahë, të cilat përplasen butësisht kur aktivizohen me dritë. Për shkak të hapësirës midis qimeve të robotit fluturues, një unazë rrotulluese ajri, prodhohet ndërsa fluturon dhe rrit tërheqjen e saj.

Kjo tërheqje e stabilizon atë ndërsa fryhet nga era dhe një unazë e ngjashme krijohet në rrjedhën e poshtme të robotit FAIRY në fluturim. Kur një dritë shkëlqen mbi robot, kjo shkakton hapjen dhe mbylljen me krahët e tij, duke ndryshuar formën.

Vitet e fundit, shumë grupe kërkimore në mbarë botën kanë krijuar robotë në miniaturë, nga polimere ‘të butë’ që reagojnë ndaj stimujve të jashtëm.

dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0