Papunësia e të rinjve në Kinë arrin rekord

Papunësia e të rinjve në Kinë arrin rekord

Papunësia e të rinjve në Kinë ka arritur një rekord të ri të lartë prej 21.3% në zonat urbane, ndërsa rimëkëmbja ekonomike pas pandemisë përballon sfida. Rritja ekonomike gjithsej në të dytin çerek ishte 6.3%, duke rezultuar më pak se pritshmëritë e analistëve. Shitjet e dobëta në tregun e pakicave, investimet në tregun e banesave dhe kërkesa globale për mallrat kineze janë ndër faktorët që kontribuojnë në ngadalësimin e rritjes.

Punësimi i të rinjve po ndiqet me kujdes, veçanërisht sepse pritet të hyjë një numër i shumtë rekord i studentëve të diplomuar në tregun e punës këtë vit. Moskombinimi midis aftësive të studentëve të diplomuar dhe vendeve të lira të punës është një nga arsyet e rritjes së papunësisë së të rinjve. Shqetësimet lidhur me borxhin e qeverisë lokale dhe tregun e banesave shtojnë presion më tej mbi ekonominë.

Lexo:Rama shkarkon ministren e Financave dhe të Ekonomisë, Delina Ibrahimaj

Autoritetet kineze me të gjithë gjasat do të njoftojnë masa të reja për të stimuluar ekonominë, duke marrë parasysh sfidat ekonomike aktuale. Papunësia e të rinjve është veçanërisht shqetësuese pasi mund të shkaktojë pakënaqësi dhe të prekë besimin e përgjithshëm ekonomik. Kina filloi të publikonte të dhëna për papunësinë e të rinjve në vitin 2018, por ende nuk publikon të dhëna për punësimin e të rinjve në zonat rurale.

Qeveria ka qëllim të arrijë një rritje ekonomike prej 5% këtë vit dhe tashmë ka ndërmarrë disa masa, përfshirë uljen e normës së interesit, për të inkurajuar shpenzimet. Megjithatë, mund të jenë të nevojshme reagime të tjera politike për të adresuar çështjen e papunësisë së të rinjve dhe për të stimuluar rritjen ekonomike më tej.

 

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0