Panelet diellore, prodhuesit kërkojnë që tepricat t’i blejë OSHEE » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 22/03/2019

Panelet diellore, prodhuesit kërkojnë që tepricat t’i blejë OSHEE

Share
nga Admin
Mar 22, 2019
Business Magazine Albania constitutes an online periodical publication of business related articles. It is the first of
lexo me teper >

Prodhuesit e  energjisë diellore kërkojnë që të kenë të siguruar shitjen e energjisë që prodhojnë, duke kërkuar që në raste tepricash dhe pamundësisë për shitje, energjia të blihet nga OSHEE.

Në një takim të zhvilluar së fundi me palët, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku, theksoi se grupi i punës së ministri duhet të nisë hartimin e udhëzimit.

Ky udhëzim pritet të përcaktojë rrugën se si do të bëhet blerja e energjisë nga panelet diellore që prodhojnë energji të rinovueshme.

Lexo: Krijohet ora e parë e pajisur me panel diellor

Mangësitë në dokumentat ligjorë dhe pengesat që kanë hasur prodhuesit e energjisë, kanë bërë që në ministri të ketë ankesa të herëpashershme nga vetë prodhuesit.

Por, ndërsa ekspertët e Ministrisë së Energjisë pritet të plotësojnë dokumentat që tregu të funksionojë, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë nuk duket i gatshëm të blejë energjinë elektrike tek prodhuesit e energjisë diellore. Një blerje sipas kërkesave të klientit dhe jo nevojave të kompanisë OSHEE, rrezikon të rrisë kostot sipas kësaj të fundit.

 

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente