Krijohet ora e parë e pajisur me panel diellor - Business Magazine Albania

Krijohet ora e parë e pajisur me panel diellor


Bateria e orëve smart është shumë e keqe. Dhe ndërkohë që shumica e orëve të sotme mund të qëndrojmë pak a shumë një ditë pa u karikuar, ato janë akoma shumë larg nga përdorimi i orëve tradicionale.

Po sikur të mos ju duhet kurrë të karikoni orët tuaja smart? Ky është një premtim nga Lunar, një projekt i ri në Kickstarter që pretendon të jetë smartwatch i parë në botë me energji diellore. Rripat me energji diellore nuk janë një koncept i ri; Casio dhe Citizen janë dy marka të njohura. Lunar nuk është smartwatchi i parë hibrid që përpiqet të zgjidhë problemin e baterisë, një kompani e quajtur Sequent në fillim të këtij viti bëri përpjekjen e tij për të përdorur energjinë kinetike.

Lexoni: Samsung i bashkohet Komunitetit Zvicerian të Orëve të Çmuara në Baselworld 2017

Megjithatë, Lunar duket se është i pari që aplikon teknologjinë diellore në një smartwatch – ose të paktën, në një smartwatch hibrid. Kompania thotë se ora mund të ngarkojë si dritën e brendshme ashtu edhe atë të jashtme dhe mund të mjaftojë më pak se një orë ekspozim në ditë. (Kompania gjithashtu përfshin një ngarkues induktiv tradicional si një rezervë.)

Sa i përket orës në vetvete, është një smartwatch hibrid mjaft elegant. Do të jetë në gjendje të realizojë aktivitetin bazë dhe gjurmimin e gjumit, të ofrojë një mbështetje të kufizuar të njoftimeve përmes një LED me ngjyrë dhe të vendosë automatikisht zonat kohore nëpërmjet një aplikacioni të lidhur me smartphone. Gjithashtu, duke pasur parasysh nevojën për konsum të ulët të energjisë për ngarkimin diellor për punë të dukshme, nuk ka ekran në Lunar. Në vend të kësaj, ka vetëm një unazë të dritave LED të vendosura ku do të ishin shenjat e orëve.

Nga ana e dizajnit, Lunar nuk duket aspak i tmerrshëm: ka një mbulesë të thjeshtë të zezë të zbukuruar me disa unaza dekorative koncentrike. Ajo është bërë nga çelik inox, ndërsa kristali ofron një zgjedhje të qelqit të veshur me safir ose xham kristalik safir. Problemi më i madh është logoja gjigande “Lunar” jashtë qendrës, e cila dominon zonën e orës 4, gjë që nuk të jep një ndjesi të mirë.

Lexoni: Pse e ka ndaluar Britania mbajtjen e orëve inteligjente të Apple ?

Ora Lunar është në dispozicion në Kickstarter për një çmim të early-bird prej 138 dollarë. Megjithatë, ky model ofron vetëm xhamin e veshur me safir, jo kristalin e plotë safir, i cili fillon nga 169 dollarë dhe nuk do të mbërrijë deri në vitin 2018.

burimi: The Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0