Krijohet ora e parë e pajisur me panel diellor » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 31/10/2017

Krijohet ora e parë e pajisur me panel diellor

Share
nga Anerola Torollari
Tet 31, 2017
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Bateria e orëve smart është shumë e keqe. Dhe ndërkohë që shumica e orëve të sotme mund të qëndrojmë pak a shumë një ditë pa u karikuar, ato janë akoma shumë larg nga përdorimi i orëve tradicionale.

Po sikur të mos ju duhet kurrë të karikoni orët tuaja smart? Ky është një premtim nga Lunar, një projekt i ri në Kickstarter që pretendon të jetë smartwatch i parë në botë me energji diellore. Rripat me energji diellore nuk janë një koncept i ri; Casio dhe Citizen janë dy marka të njohura. Lunar nuk është smartwatchi i parë hibrid që përpiqet të zgjidhë problemin e baterisë, një kompani e quajtur Sequent në fillim të këtij viti bëri përpjekjen e tij për të përdorur energjinë kinetike.

Lexoni: Samsung i bashkohet Komunitetit Zvicerian të Orëve të Çmuara në Baselworld 2017

Megjithatë, Lunar duket se është i pari që aplikon teknologjinë diellore në një smartwatch – ose të paktën, në një smartwatch hibrid. Kompania thotë se ora mund të ngarkojë si dritën e brendshme ashtu edhe atë të jashtme dhe mund të mjaftojë më pak se një orë ekspozim në ditë. (Kompania gjithashtu përfshin një ngarkues induktiv tradicional si një rezervë.)

Sa i përket orës në vetvete, është një smartwatch hibrid mjaft elegant. Do të jetë në gjendje të realizojë aktivitetin bazë dhe gjurmimin e gjumit, të ofrojë një mbështetje të kufizuar të njoftimeve përmes një LED me ngjyrë dhe të vendosë automatikisht zonat kohore nëpërmjet një aplikacioni të lidhur me smartphone. Gjithashtu, duke pasur parasysh nevojën për konsum të ulët të energjisë për ngarkimin diellor për punë të dukshme, nuk ka ekran në Lunar. Në vend të kësaj, ka vetëm një unazë të dritave LED të vendosura ku do të ishin shenjat e orëve.

Nga ana e dizajnit, Lunar nuk duket aspak i tmerrshëm: ka një mbulesë të thjeshtë të zezë të zbukuruar me disa unaza dekorative koncentrike. Ajo është bërë nga çelik inox, ndërsa kristali ofron një zgjedhje të qelqit të veshur me safir ose xham kristalik safir. Problemi më i madh është logoja gjigande “Lunar” jashtë qendrës, e cila dominon zonën e orës 4, gjë që nuk të jep një ndjesi të mirë.

Lexoni: Pse e ka ndaluar Britania mbajtjen e orëve inteligjente të Apple ?

Ora Lunar është në dispozicion në Kickstarter për një çmim të early-bird prej 138 dollarë. Megjithatë, ky model ofron vetëm xhamin e veshur me safir, jo kristalin e plotë safir, i cili fillon nga 169 dollarë dhe nuk do të mbërrijë deri në vitin 2018.

burimi: The Verge