Nokia padit në gjykatë Apple - Business Magazine Albania

Nokia padit në gjykatë Apple


Nokia paditi në gjykatë prodhuesin e iPhone, Apple, duke e akuzuar për shkelje të 32 patentave mobile duke nxehur marrëdhëniet mes dy kompanive.

Kompania me seli në Espoo të Finlandës, tha se Apple kishte rënë dakord të licensonte shpikjet e patentuara në 2011-tën por ka refuzuar të zgjerojë afatin e marrëveshjes e cila është pranë përfundimit.

Padinë Nokia e bëri në një gjykatë rajonale në Dusseldorf të Gjermanisë dhe në Gjykatën Federale të Teksasit.

“Kjo çështje ka një rëndësi të madhe sepse Nokia është e interesuar të përfitojë sa më shumë që të jetë e mundur nga prona intelektuale që posedon,” tha analisti i Bloomberg, Matt Larson.

Kjo betejë ligjore e parashikuar kohë më parë i gjen rrënjët që kur Nokia fillon të zbriste nga skena e prodhuesit më të madh në botë të telefonëve.

Që kur shiti biznesin e telefonëve, kompania është përqendruar në zhvillimin e rrjeteve. Portofolin e patentave Nokia po e shfrytëzon si një burim të ardhurash dhe jo një mjet për të mbrojtur produktet e saj.

Pronësia intelektuale e kompanisë gjeneron 40% të fitimit. Në rastin e Apple, Nokia ka refuzuar të licensojë patentat e saj me praktikat e zakonshme të ndjekura edhe nga kompanitë e tjera. Duke përdorur taktika të tjera, Nokia kërkon një pjesë të fitimit të gjeneruar edhe nga vetë shpikjet e Apple nëse kjo e fundit dëshiron patentat e Nokias.

Në një qëndrim Apple u shpreh se “do të kundërshtojë hapur këto praktika flagrante anti kompetitive të cilat dëmtojnë inovatorët dhe inovacionin.”

8 patentat mbi të cilat Nokia mbështet padinë kryesore kanë të bëjnë me standartin H.264 të kodimit të videove.

Produktet e Apple të cilat përdorin teknologjinë H.264 janë iPhone, iPad, iPod, Apple Watch, Mac dhe Apple TV tha Nokia.

Burimi: pcworld.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0