Një psikoterapist rendit 5 pikat e forta mendore që ju nevojiten për të qenë të suksesshëm në çdo gjë - Business Magazine Albania

Një psikoterapist rendit 5 pikat e forta mendore që ju nevojiten për të qenë të suksesshëm në çdo gjë

Nga Jody Michael/ Kur duam të bëhemi më të aftë fizikisht, ne punojmë me trupat tanë, ndonjëherë duke u përqendruar në muskuj të veçantë, siç janë bicepsi. Ne mund të bëjmë të njëjtën gjë me aftësinë tonë mendore.

Në 25 vitet e mia të kërkimit si psikolog, kam zbuluar se janë pesë muskuj kryesorë mendorë që punojnë së bashku për të na ndihmuar të rrisim inteligjencën tonë emocionale, t’i përgjigjemi situatave me më shumë elasticitet, të ndërtojmë marrëdhënie më të forta ndërpersonale dhe të lulëzojmë në të gjitha pjesët e jetës.

Ajo funksionon në një nivel shumë më radikal:

-Ju ndaloni së fajësuari njerëzit dhe rrethanat e tjera për mënyrën se si ndiheni ose për atë që mund t’ju ketë ndodhur.

-Ju merrni meritat tuaja për një rezultat pozitiv edhe kur njihni punën e të tjerëve.

-Ju zotëroni atë që është e juaja dhe i lini të tjerët të zotërojnë atë që është e tyre.

2. Besimet e dobishme

Shumica prej nesh mendojnë se besimet tona janë të vërteta. Por ato janë në fakt një grup supozimesh, që do të thotë se ne mund të eksperimentojmë me to. Ne mund t’i hetojmë, t’i sfidojmë dhe të përpiqemi të mendojmë për të reja.

Këtu janë disa keshilla  të dobishme për t’u adoptuar:

-Mundesi bashkëpunuese: Kjo është qasja “Unë fitoj kur ti fiton”. Ndoshta të gjithë nuk marrin gjithçka që duan, por të gjithë largohen duke u ndjerë të dëgjuar dhe të përfshirë.

Lexo:BREGU: Jo rrallë, kush thotë të vërtetën e paguan një çmim. Por sa  të gatshëm jemi ne të shpenzojmë kohë e të gjejmë mënyra për të “vrarë” lajmet e rreme?

-Lente e mundshme: Kjo lente ju lejon të bëni një hap prapa dhe të lini përkohësisht pas të gjitha pengesat dhe problemet në mënyrë që t’i jepni vetes lirinë për të imagjinuar një rezultat ideal.

-Objektivi i mundësisë: Edhe në kohë konflikti, mund të pyesni veten: “Si mund të gjej një mundësi në çfarëdo situate që përballem?”

3. Vetëvlerësimi

A mund të vetëvlerësoni me saktësi gjendjen tuaj të brendshme?

Nëse keni muskuj të fortë vetëvlerësimi, mund të thoni se po përjetoni një kombinim zhgënjimi, zemërimi, ankthi dhe një dhimbje koke të fortë.

Qëllimi është të bëheni më të mirë në menaxhimin dhe rregullimin e emocioneve dhe përgjigjeve tuaja ndaj shkaktarëve.

4. Mbajtja e këndvështrimeve të shumta

Nëse jeni si shumica e njerëzve, jeni të përqendruar të provoni se pozicioni juaj është i duhuri. Por kur jeni në gjendje të shihni shumë këndvështrime të ndryshme, ju keni aftësinë për të kuptuar dhe marrë parasysh perspektivat që nuk janë në përputhje me tuajat.

Kur vlerësoni dhe lejoni dallimet të kthehen në opinione, mund të lini një bisedë pa pasur nevojë të përcaktoni se kush ka të drejtë ose gabim.

Praktikoni pezullimin e gjykimit dhe përqafoni kompleksitetin e grisë.

5. Qetësimi i fiziologjisë suaj

Ne e nënvlerësojmë pamasë fuqinë e gjendjes tonë fizike kur jemi të shqetësuar ose të mërzitur, dhe si ta ndryshojmë atë në përgjithësi.

E vërteta është se ne mund të ndikojmë në sistemin tonë nervor.

Ka shumë teknika jashtëzakonisht efektive, të tilla si ushtrimet e frymëmarrjes dhe relaksimi i muskujve, që mund t’i përdorni për të ndryshuar shpejt gjendjen tuaj fizike kur ndiheni të kërcënuar.

Shenim: Jody Michael është një psikoterapist dhe CEO i Jody Michael Associates, një kompani stërvitore ekzekutive.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0