Një linjë e re ajrore shqiptare pritet të nisë fluturimet e para në fund të këtij viti


Një projekt madhor që ka nisur të projektohet falë mbështetjes së posaçme të Presidentit Erdogan, asistencës teknike të ekipit të “Turkish Airlines” me në krye Drejtorin Ekzekutiv Z. Ilker Ayci dhe qeverisë shqiptare, është ngritja e një linje të re ajrore shqiptare, e cila pritet të nisë fluturimet e para në fund të këtij viti.

Nëpërmjet kësaj linje do të synohet rritja e cilësisë së shërbimit si në aeroport ashtu edhe në avion, në mbështetje të të gjithë udhëtarëve për destinacionet ku mund të shkojnë. Kjo është një ndihmë e madhe për t’iu ofruar qytetarëve tanë fluturime cilësore, më të lira dhe me sa më shumë destinacione. Ky është një investim, një shërbim në funksion të pasagjerëve shqiptarë dhe jo vetëm, por padyshim në funksion edhe të imazhit të vendit.

Ky projekt paralelisht shoqërohet me një projekt tjetër madhor siç është ndërtimi i aeroportit të ri rajonal të Vlorës. Një aeroport që përbën jo vetëm një objektiv, por dhe një domosdoshmëri për zhvillimin e mëtejshëm ekonomik dhe për nxitjen e mëtejshme të turizmit në Shqipëri.

burimi: aida.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale