Nisin regjistrimet për trajnimin "Summer Bootcamp" në fushën e programimit dhe shkencave kompjuterike - Business Magazine Albania

Nisin regjistrimet për trajnimin “Summer Bootcamp” në fushën e programimit dhe shkencave kompjuterike


Çfarë është Summer Bootcamp?

Një trajnim intensiv 3-javor mbi artin e programimit dhe shkencat kompjuterike që zhvillohet nga data 19 Qershor deri në 7 Korrik 2017. Ju do të mund të mësoni si të mendoni në mënyrë algoritmike dhe si të ndërtoni produkte teknologjike. Çdo ditë do të përfshijë një leksion interaktiv e më pas punë individuale dhe në grup, ku së bashku me mentorët tanë do të zgjidhni probleme nga bota reale.

Cilët janë mentorët?

Ekipi ynë përbëhet nga liderë të rinj shqiptar në fushën e teknologjise, nga Silicon Valleyn, Cambridge, Europë dhe më gjerë.

Kush mund të marrë pjesë?

Çdo i/e apasionuar pas teknologjisë dhe programimit aktualisht në gjimnaz.

Unë nuk di programim. A mund të marr pjesë?

Po! Si pjesë e procesit të aplikimit, të gjithë studentët do t’i nënshtrohen një faze parapërgatitore online, ku do të marrin bazat e programimit.

Unë di pak programim. A është ky kurs për mua?

Po! Nëpërmjet këtij kursi ju do të çoni njohuritë tuaja mbi shkencat kompjuterike në një nivel tjetër, si edhe do të krijoni kontakte të vlefshme me mentorët tanë.

Si mund të aplikoj?

Plotësoni formularin online. Faza e parë e aplikimeve mbyllet në 28 Prill, 2017.

Kur mund të aplikoj?

Vendet në bootcamp janë shumë të limituara dhe pritet një numër i madh aplikantësh. Ju inkurajojmë të aplikoni sa më shpejt që të mundeni!

Faza e parë e aplikimeve mbyllet në 28 Prill, 2017

Çfarë kualifikimesh duhet të kem?

Duhet të jeni të apasionuar pas fushës së inovacionit dhe shumë të motivuar për të mësuar.

Sa kohë duhet t’i dedikoj programit?

Seancat do të zgjasin rreth 3 orë në ditë (në mëngjes, nga e hëna deri të premten, për 3 javë). Gjithashtu do të duhet të kushtoni kohë jashtë këtij orari për të përsëritur materialin si edhe për leximet shtesë.

Çfarë gjuhësh do përdoren?

Python, JavaScript, SQL, HTML, CSS.

Sa kushton?

Të gjithë gjimnazistët që do përzgjidhen do të përfitojnë bursa të plota.

Çfarë do mësojmë?

    • Programim në Python dhe Javascript
    • Ndërtim faqesh dinamike me HTML+CSS
    • Përdorimi i databazave SQL
    • Si funksionon interneti dhe baza mbi networking
    • Machine Learning dhe Artificial Intelligence

Për të mësuar më shumë klikoni Këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0