Netflix sfidohet nga një konkurrent i ri, platforma Britbox


Kanali BBC dhe tri kanale televizive britanike, kanë nisur një shërbim të përbashkët të transmetimit, që synon të sfidojë Netflix në tregun e Britanisë së Madhe.

Platforma Britbox do të shfaqë emisione të popullarizuara si drama historike “Downtown Abbey”.

Bitbox është cilësuar si “koleksioni më i madh i kanaleve britanike që është në dispozicion”, abonimi i të cilit kushton 9.92 euro në muaj.

Lexoni gjitashtu:

Kjo është historia interesante se si Amazon për pak e bleu Netflix-in

Për shërbimet e Netflix, duhet paguar 6.95 deri në 10.43 euro në muaj, për planin standard. Ndërsa për shërbimet e Prime të Amazon, duhet paguar 6.95 euro.

Sipas disa analistëve, investimi i BritBox në përmbajtje origjinale, mund të shkaktojë probleme në një treg të dendur me shumë konkurrentë.

“Shikuesit do të kenë problem që ta dallojnë nga Netflix, i cili deri më tani ka transmetuar programet e ITV dhe BBC”, ka thënë analisti i mediave Tom Harrington.

Bazuar në shifrat e siguruara nga BBC dhe ITV për muajin korrik, mësohet se më shumë se 12 milionë familje në Britaninë e Madhe paguajnë së paku një shërbim transmetimi, derisa katër milionë paguajnë për më shumë platforma.

Lexoni:

Ja pse themeluesi i Netflix mban gjithnjë një fletore me vete

 

TheGuardian

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale