Netflix lançon lojërat e tij të para - Business Magazine Albania

Netflix lançon lojërat e tij të para

lojërat

Netflix po lançon lojërat e tij të para në mbarë botën ndërsa kërkon të depërtojë në tregun e abonimeve të lojërave.

Duke filluar nga e Marta, kompania ka nxjerrë përditësime në aplikacionin e saj Netflix në telefonat Android, duke treguar se cilat lojëra janë të disponueshme për shkarkim.

Për të filluar, pesë lojëra mobile janë përfshirë për abonentët e Netflix. Kompania po premton më shumë lojëra pa reklama dhe lojëra pa pagesë.

Nga pesë lojërat që po nisin me shërbimin, dy janë të lidhura me serinë e njohur të gjigantit të transmetimit Stranger Things:

  • Stranger Things: 1984
  • Stranger Things 3: The Game
  • Card Blast
  • Teeter Up
  • Shooting Hoops

“Ndërsa ky është vetëm fillimi i një udhëtimi të gjatë, ne jemi të emocionuar për të ofruar një përvojë lojrash që është e diferencuar nga ajo që disponohet sot, lojëra ekskluzive mobile pa reklama, pa pagesa brenda aplikacionit, të përfshira me anëtarësimin tuaj në Netflix”, tha kompania.

Ndërsa lojërat fillestare kanë grafikë relativisht të thjeshtë, Netflix thotë se është në faza shumë të hershme, por planifikon që përfundimisht të krijojë lojëra “për çdo lloj lojtari”.

Lexoni: Netflix, një platformë jo vetëm për filma dhe seriale

“Pavarësisht nëse dëshironi një lojë të rastësishme që mund ta filloni nga e para, ose një përvojë që ju lejon të gërmoni më thellë në historitë tuaja të preferuara, ne duam të fillojmë të ndërtojmë një bibliotekë lojërash që ofron diçka për të gjithë”, shkroi Mike Verdu, kreu i zhvillimit të lojërave të kompanisë.

Verdu është një punësim mjaft i mirë për Netflix, pasi ka punuar me gjigantin e lojërave EA dhe më vonë në Facebook, ku ai punoi në realitetin e shtuar dhe atë virtual.

Apple vjen së shpejti

Publikimi i kësaj jave është vetëm për telefonat dhe tabletët Android. Netflix tha se lojërat do të vijnë në pajisjet iOS “në muajt e ardhshëm”.

Apple u ka rezistuar më parë përpjekjeve të kompanive të tjera për të vendosur “dyqane brenda dyqaneve”, ​​veçanërisht në lidhje me lojërat.

Kur Microsoft nisi fillimisht shërbimin e tij të transmetimit Game Pass në 2020, Apple bllokoi aplikacionin të shfaqej në App Store të iPhone, duke argumentuar se afërsisht 100 lojërat e përfshira duhet të renditen të gjitha në dyqanin e tij individualisht. Microsoft përfundimisht iu drejtua transmetimit përmes shfletuesit mobile Safari të Apple.

Netflix nuk tha se po përballej me ndonjë problem të ngjashëm me Netflix Games.

Pavarësisht vonesës në arritjen e klientëve të Apple, Microsoft është bërë figura dominuese në tregun e abonimeve të lojërave deri më sot. Shërbimi i tij Xbox Game Pass përfshin shumicën e publikimeve të studios së lojërave të Microsoft në ditën kur ato dalin në shitje, shumë prej të cilave mund të luhen në një Xbox, një kompjuter lojërash ose të transmetohen përmes internetit në telefona dhe tableta.

Vlerësohet se ka dhjetëra miliona abonentë që paguajnë nga 7,99 deri në 10,99 £ në muaj, në varësi të veçorive që u nevojiten.

/bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0