Nëse punoni në këtë kompani keni automatikisht 70,000 euro për fëmijët tuaj - Business Magazine Albania

Nëse punoni në këtë kompani keni automatikisht 70,000 euro për fëmijët tuaj

Kompania koreane tashmë ka paguar një total prej 4.8 milionë euro për punonjësit që kanë lindur që nga viti 2021, në një përpjekje për të ndaluar rënien e niveleve të lindjeve në vend.

Një kompani koreane ndërtimi po i paguan punëtorët e saj pothuajse 70,000 euro sa herë që lindin një fëmijë, me shpresën se kjo do të ndihmojë në zgjidhjen e problemit të nivelit të ulët të lindjeve në vend.

Kompania tashmë ka paguar një shumë totale prej 4.8 milionë eurosh për punonjësit që kanë lindur fëmijë që nga viti 2021, duke përfshirë dy familje me dy fëmijë që morën 138,000 euro secila në një takim të stafit të Vitit të Ri në fillim të këtij muaji.

“Nëse gjendja aktuale e niveleve të ulëta të lindjeve vazhdon, ne do të përballemi me një krizë ekzistenciale kombëtare siç është rënia e fuqisë punëtore dhe mungesa e fuqisë punëtore mbrojtëse të nevojshme për sigurinë kombëtare,” tha Joong-keun Lee, themeluesi i Booyoung Group, në një takim të stafit sipas në një deklaratë për shtyp.

Lexo: Historia e pabesueshme e ish- kampionit të botës me Gjermaninë – “Kam bërë 180 milionë paund me qebap”

Koreja e Jugut ka shkallën më të ulët të lindshmërisë në botë me rreth 0.7 lindje për grua pjellore, sipas Institutit të Popullsisë së Gadishullit Korean për të Ardhmen.

Ekspertët thonë se arsyet përfshijnë ndryshimin e pikëpamjeve për familjen, një shoqëri shumë konkurruese, koston e lartë të rritjes së fëmijëve dhe përfshirjen e ulët të burrave në kujdesin ndaj fëmijëve.

“Njerëzit kanë dy instinkte të ndryshme – njëra është të ruajnë speciet e tyre dhe tjetra është të mbijetojnë. Për momentin, mbijetesa është shumë sfiduese sa nuk mund të përballojmë të kujdesemi për ruajtjen,” Insill Yi, Presidente e Institutit të Popullsisë së Gadishullit Korean për të Ardhmen dhe Ish-komisioneri korean i statistikave, tha për Euronews Next.

“Një nga gjërat më të rëndësishme për një kompani është puna, apo jo? Ata mund të kenë vështirësi në rekrutimin e punonjësve, por një aspekt tjetër është se konsumatorët po zhduken,” tha Yi.

“Ndërsa popullsia zvogëlohet, mendoj se kompanitë po përjetojnë një ndjenjë krize. Mendoj se ky është pothuajse fillimi i kompanive që fillojnë të mendojnë, ‘Çfarë duhet të bëjmë?’ Besoj se më shumë kompani do t’i bashkohen kësaj përpjekjeje në të ardhmen”.  euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0