Ndaloni përpjekjet për të ndërtuar një produkt më të mirë. Gjeni një treg më të mirë-targetuar - Business Magazine Albania

Ndaloni përpjekjet për të ndërtuar një produkt më të mirë. Gjeni një treg më të mirë-targetuar

JOE PROCOPIO, themelues i TEACHINGSTARTUP.COM @JPROCO

Ndoshta produktet tuaja janë të mira dhe audienca juaj nuk është aq e madhe, ndaj mos i ndryshoni gjërat tuaja.

Nëse produkti juaj nuk po arrin shifrat e shitjeve që ju besoni se duhet, do t’ju lutesha të ndaloni ndryshimin e produktit tuaj dhe të hidhni një vështrim të gjatë e të vëmendshëm në tregun tuaj.

Kjo është një thirrje për ndihmë që marr nga shumë sipërmarrës: Ata kanë parë një sukses fillestar në treg, por jo atë lloj suksesi që kishin shpresuar. Të gjitha të dhënat që mblodhën përpara nisjes u thanë atyre se duhet të shihnin përshtatshmëri më të mirë, norma më të larta adoptimi, një rrugë më të shpejtë drejt tërheqjes dhe përfundimisht më shumë pjesë tregu.

Kur kjo nuk ndodh, ata bëjnë ndryshime, natyrisht. Por pothuajse në çdo rast, ata ndryshojnë produktin e tyre në një farë mënyre, ndoshta çmimin, grupin e veçorive, apo edhe pamjen dhe ndjesinë e tij (UX dhe UI në botën e teknologjisë). Por rezultatet e shitjeve thjesht përkeqësohen.

Pyetja ime e parë për ta është gjithmonë e njëjta: A e keni parë objektivin tuaj?

Si e mësova rëndësinë e pozicionimit në treg?

Në Automated Insights, ne zhvilluam një motor softuerësh që do të krijonte automatikisht raporte dhe artikuj që tingëllojnë njerëzor nga të dhënat. Kjo ishte dhjetë vjet më parë, dhe përfundimisht do të bëhej ajo që njihet sot si Gjenerimi i Gjuhëve Natyrore (NLG).

Sot, kjo teknologji fuqizon një sërë përmbajtjesh në ueb, duke përfshirë përmbledhjet e Yahoo Fantasy Football dhe artikujt e Associated Press Quarterly Earnings Reports, që të dyja përdorin ende motorin Automated Insights.

Automated Insights filloi jetën si një kompani e të dhënave sportive, dhe duke qenë se ne kishim të gjitha këto të dhëna sportive dhe këtë teknologji të re të krijimit të artikujve, vendosëm t’i shfaqim duke ngritur mbi 800 faqe interneti individuale. Më pas i kemi mbushur ato faqe interneti me deri në pesë artikuj në ditë për ato ekipe: përmbledhje, lojtarët e javës, etj.

Me këtë ne morëm të gjitha llojet e njohjeve dhe lavdërimeve nga njerëzit në pozicione shumë të larta. Mora lavdërime personale nga Tiki Barber në një ngjarje në New York. Kjo ishte e mrekullueshme.

Lexoni: 7 këshilla për përdorimin e profilit tuaj të LinkedIn si website e markës tuaj personale

Ajo që nuk morëm ishin shitjet!

Problemi ishte se ato ekipe pro dhe kolegji kishin tashmë një njeri (ose shumë njerëz) që mbulonte ekipin e tyre. Ishim një teknologji shumë e lezetshme, por edhe shumë e panevojshme.

Filluam të dyshonim për produktin tonë dhe filluam të konsideronim ndryshime. Por më pas ndodhi diçka e çuditshme. Kolegjet më të vogla për të cilat krijuam artikuj filluan t’i dërgonin ato artikuj në mediat sociale.

Ne zbuluam se ato shkolla të vogla nuk kishin askënd që mbulonte ekipet e tyre. Dhe ne kuptuam se produkti ynë ishte i mirë në fund të fundit, por ne e kishim pozicionimin tonë të gabuar në treg. Nuk kishte të bënte me krijimin e artikujve dhe raporteve kudo që të mundeshim, por kishte të bënte me krijimin e artikujve dhe raporteve aty ku askush tjetër nuk mundi.

Ndonjëherë ju duhet të jeni gati, të gjuani, të synoni

Nuk po them që problemi i pozicionimit është gjithmonë ana e tregut. Ne sipërmarrësit ndonjëherë mund të ndërtojmë disa produkte të tmerrshme. Dhe kjo është në rregull. Pozicionimi i produktit gjithmonë mund të rregullohet.

Megjithatë, në shumicën e rasteve, veçanërisht në rastet që unë shoh ku produkti ka përjetuar tashmë një sukses fillestar në treg, produkti mund të ketë disa probleme, sigurisht, por asnjë nga këto probleme nuk është problemi kryesor i shitjeve. Problemi kryesor i shitjeve është pothuajse gjithmonë pozicionimi i tregut.

Ja pse: Zhvillimi i produktit nuk është kurrë i shpejtë dhe i lehtë. Pothuajse në të gjitha rastet, produktet zhvillohen drejtpërdrejt nga një ide dhe një vizion origjinal, dhe rezultati përfundimtar është diçka që pothuajse saktësisht i përmbahet atij vizioni. Shumë kohë, energji dhe dashuri shkojnë në procesin e zhvillimit të produktit.

Më pas kur produkti është bërë, një treg zgjidhet pothuajse në mënyrë të rastësishme dhe produkti u hidhet ‘ujqërve’.

Në shumë raste, tregu fillestar zgjidhet bazuar në sasinë totale të tregut të adresueshëm (TAM) për të rrëmbyer, pavarësisht se cili mund të jetë pozicioni i produktit në atë treg. Kjo është si të thuash “Unë do të ndërtoj një dyqan aplikacionesh për të marrë një pjesë të atij tregu prej 133 miliardë dollarësh”. Pa marrë parasysh Apple dhe Google.

Ky është një shembull ekstrem që synon të nxjerrë në pah një pikë më të thellë: Shpesh, ju po ndërtoni një produkt të shkëlqyer për një treg që është shumë i gjerë, i përcaktuar keq ose thjesht i gabuar.

Në vend që të prishni dhe rindërtoni një produkt krejtësisht të mirë, apo edhe të rrotulloni të gjithë kompaninë tuaj, filloni të shikoni të dhënat për shitjet që keni. Krijoni mekanizma për të monitoruar dhe matur pse po përjetoni sukses në radhë të parë, dhe pse nuk po shihni më shumë.

Shisni produktin tuaj një herë, mësoni gjithçka që mundeni për atë shitje, pastaj shisni përsëri dhe përsëri. Jo vetëm që do të mësoni se cilat ndryshime duhet të bëhen në pozicionin tuaj në treg, por do të bëni ndryshimet e duhura në produktin tuaj kur të vijë koha.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0