Shumica e punëtorëve të gjeneratës Z e duan këtë gjë nga punëdhënësi i tyre. A po e siguroni? - Business Magazine Albania

Shumica e punëtorëve të gjeneratës Z e duan këtë gjë nga punëdhënësi i tyre. A po e siguroni?

GenZ

Më shumë se 2.4 milionë të diplomuar nga universiteti janë të gatshëm të hyjnë në fuqinë punëtore këtë vit, por shumë prej tyre raportojnë se ndihen mjerisht të papërgatitur. Ja çfarë mund të bëjnë punëdhënësit për këtë.

Sipas një sondazhi të kohëve të fundit, gati dy të tretat e punëtorëve të Gen Z nën moshën 24 vjeç janë të pakënaqur me mënyrën se si shkolla ose kolegji i tyre i përgatit për punësim. Dhe sipas Harvard Business Review, 70% identike e punonjësve thonë se nuk zotërojnë aftësitë e nevojshme për të bërë punën e tyre, duke theksuar nevojën kritike që organizatat të zbatojnë trajnime më efektive. Pra, si munden organizatat të rrisin trajnimin dhe zhvillimin e tyre për të ndihmuar punëtorët e sapoformuar të Gen Z të asimilohen? Këtu janë pesë ide për t’u marrë parasysh.

Krijoni një program të dedikuar të të mësuarit dhe zhvillimit

Fillimi i një karriere është një hap i madh për të gjithë të diplomuarit, qoftë nga shkolla e mesme apo kolegji. Ata kanë qenë në modalitetin e të mësuarit, duke ndërtuar aftësi që nga fëmijëria. Vazhdo kështu në vendin e punës! Punëdhënësit mund të përdorin atë refleks këtu për të mësuar me programe për të ndihmuar të diplomuarit e rinj të kenë sukses në punë. Organizatat duhet të përfshijnë jo vetëm aftësitë e vështira si trajnimi i paketës së zyrës, por aftësi “të buta” si sjellja në takime (dhe nuk është shumë herët për t’u trajnuar për udhëheqje).

Kurdoherë që është e mundur, organizatat duhet ta bëjnë realitet mësimin e shkallëzuar dhe të personalizuar, duke u dhënë menaxherëve aftësinë për të krijuar dhe vendosur shpejt dhe me lehtësi kurse të të mësuarit me format të shkurtër, të përshtatura për nevojat individuale, ndërsa ndërtojnë një grup të fortë udhëheqësish të mundshëm të ardhshëm. Ky trajnim do të jetë i paçmuar për t’i mbajtur punonjësit të lumtur. Në fund të fundit, sipas Sondazhit të Hapjes së Punës dhe Qarkullimit të Punës (JOLTS) , 3 milionë deri në 4.5 milionë punonjës lënë punën e tyre.

Caktoni një mentor

Ndërsa një mik mund të ndihmojë një punonjës të ri t’u përgjigjet disa pyetjeve dhe në përgjithësi ta drejtojë atë në drejtimin e duhur, ata nuk mund të zënë vendin e një mentori të përkushtuar të nivelit të lartë për të zgjidhur problemet dhe për të ndihmuar në hartimin e rrugës së duhur për sukses. Mentorët e mirë do të kujdesen për punonjësit e rinj dhe do t’u tregojnë atyre strategji suksesi, të tilla si shtimi i aftësive për të kryer më mirë punët e tyre dhe për të ndihmuar avancimin ose lundrimin në një shkallë të korporatës. Një mentor gjithashtu do të kontrollojë periodikisht për të siguruar që punonjësi i ri po kalon mirë në kompani.

Krijoni një seancë reagimi 90-ditor

Notat e reja përdoren për reagime të qëndrueshme nga mësuesit dhe profesorët. Kur mungon në vendin e punës, mund t’i bëjë ata të ndihen të pasigurt për veten e tyre. Një biznes nuk është një universitet, por kjo nuk do të thotë që një kompani nuk mund të krijojë mundësi për të udhëhequr dhe siguruar punonjësit e rinj. Reagimet duhet të jenë gjithmonë konstruktive dhe t’i ndihmojnë ata të përgatiten për rishikime më formale. Reagimet fillestare brenda tre muajve nga data e punësimit do t’u ofrojnë të ardhurve të fundit mundësinë për të korrigjuar kursin përpara rishikimit të tyre të parë zyrtar të performancës, kur aksionet janë më të larta.

Krijoni mundësi për t’u përshtatur me kulturën e kompanisë

Në një botë të punës hibride apo edhe plotësisht të largët, mund të ketë më pak mundësi informale për punonjësit e rinj që të asimilohen. Megjithatë, një punëdhënës mund të krijojë mundësi për ndërtimin e kulturës, duke përfshirë përditësimet mujore të korporatave drejtpërdrejt, dreka virtuale, takime individuale ose sesione strategjike të të gjithë kompanisë. Ftimi i punëtorëve hibridë dhe të largët në ngjarje të tilla do të shkojë shumë drejt ndërtimit të një kulture kohezive kur koha në zyrë është e pakët ose nuk ndodh më.

Futja e të diplomuarve të rinj nuk duhet të jetë dërrmuese për një organizatë të zënë. Me pak planifikim, organizatat mund t’i ndihmojnë të diplomuarit e rinj të hyjnë pa probleme në fuqinë punëtore dhe të lulëzojnë si punonjës të rinj të sigurt dhe të suksesshëm.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0