Merrni këtë qasje radikale ndaj mbajtjes së klientit për të rritur moralin e punonjësve dhe fitimin tuaj - Business Magazine Albania

Merrni këtë qasje radikale ndaj mbajtjes së klientit për të rritur moralin e punonjësve dhe fitimin tuaj

Klient

Ka pak garanci në biznes, por kjo është e sigurt: Nëse nuk ruani klientët, nuk do të keni një biznes për një kohë të gjatë. Megjithatë, në një kohë kur shumica e kompanive po përpiqen dëshpërimisht të ruajnë besnikërinë e klientit (mbajtja është më fitimprurëse sesa blerja, në fund të fundit), shpesh mungon një hallkë në përpjekjet e tyre: Kuptimi i lidhjes së fuqishme midis kënaqësisë së klientit dhe angazhimit të punonjësve dhe si të zhbllokoni atë.

Krijimi i një qasjeje të përqendruar te klienti në të gjithë organizatën mund të çojë në mundësi rritjeje nga të cilat përfitojnë punonjësit dhe klientët. Por, për të arritur atje, bizneset duhet të përdorin atë lidhje duke e bërë suksesin e klientit në ballë të përvojës së çdo punonjësi. Ja si.

Bëjeni suksesin e klientit përgjegjësi e të gjithëve

Shumica e kompanive marrin një qasje të heshtur ndaj suksesit të klientit, duke e zhvendosur atë në një departament të vetëm, ndërsa të tjerat mbeten kryesisht të izoluara nga ndërveprimi me klientët. Por, sa më shumë që fuqizohen të gjitha skuadrat ndërfunksionale për të kontribuar në suksesin e klientit, aq më të qëllimshëm, me ndikim dhe më tërheqës bëhen rolet e tyre dhe aq më shumë mund të nxisin besnikërinë dhe mbajtjen e klientit.

Mbushni pikat e kontaktit të klientëve

Koncepti i ndjeshmërisë radikale nuk është i ri në shërbimin ndaj klientit. Kultivimi i një kuptimi më të thellë të nevojave të klientit është thelbësor për zhvillimin efektiv të produktit, marketingun dhe shitjet, por ai mund të humbasë lehtësisht sapo një klient të futet në bord. Ndërtimi i pikave më proaktive të kontaktit me klientët, dhe madje futja e tyre në fazat e hershme të zhvillimit të produktit, mund të ndihmojë në kapërcimin e kësaj mbikëqyrjeje. Këto pika kontakti të shpeshta dhe proaktive lejojnë gjithashtu të mësohet se çfarë funksionon për klientët, gjë që është parë të jetë një motivues i fuqishëm për ekipin.

Mos e anashkaloni lidhjen midis përvojës së punonjësve dhe përvojës së klientit

Të qenit në fund të një përvoje të jashtëzakonshme klienti mund të ndryshojë rrënjësisht mënyrën se si ne e perceptojmë një biznes. Rezulton se kur një punonjës ka një dorë në realizimin e kësaj, mund të jetë po aq ndikuese për ta. Kjo nuk duhet të jetë befasi: punonjësit e sotëm po kërkojnë qëllim në punën e tyre. Kush nuk dëshiron të bëjë një ndryshim në jetën e të tjerëve? Lidhja e kësaj dëshire me iniciativat e suksesit të klientit ka vetëm kuptim, përmirëson aftësinë për të përmbushur premtimet e klientëve dhe e bën vendin e punës më të kënaqshëm për të gjithë. E thënë thjesht, rritja e kënaqësisë në një kamp mund të rrisë efektivisht nivelet e mbajtjes dhe produktivitetit për të dy.

Sigurisht, ky ekuilibër nuk është gjithmonë i lehtë për t’u arritur. Të fillosh pak është më mirë se aspak. Në fund të fundit, sa më shumë punonjësit tuaj të dinë, kuptojnë dhe kujdesen për klientët tuaj, aq më mirë do t’u shërbejnë atyre (dhe aq më shumë do të shijojnë rezultatet), pavarësisht nga roli në të cilin janë. Dhe kjo është një fitim-fitim i vërtetë!

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0