Mënyra më e mirë për të drejtuar një takim biznesi - Business Magazine Albania

Mënyra më e mirë për të drejtuar një takim biznesi

takim

Rregullat e mirësjelljes së takimeve janë çelësi për një biznes të mirë, pasi koha e përballjes lejon komunikim të qartë dhe vendimmarrje efektive. Por, shumë shpesh takimet zgjasin më shumë seç duhet dhe nuk arrijnë t’i mbajnë pjesëmarrësit të angazhuar.

Pavarësisht nëse jeni duke u takuar me partnerë, shitës ose punonjës, shfaqni shkëlqimin tuaj duke organizuar një takim në mënyrën e duhur. Ja se si ta bëni këtë:

Përcaktoni objektivin. Një qëllim i qartë do të vendosë tonin për takimin dhe do të përcaktojë drejtimin e tij. Qëllimi juaj duhet të jetë specifik dhe i matshëm. Nëse prisni që të pranishmit të bëjnë stuhi idesh, kërkojini secilit pjesëmarrës të vijë me një listë idesh.

Ftoni vendimmarrësit. Takimet më efektive përfshijnë palët e interesuara për të siguruar që vendimet mund të merren menjëherë. Nëse një vendimmarrës kyç nuk është i disponueshëm, kërkoni nga një vartës të marrë pjesë. Idealisht, ky person do të jetë në gjendje të flasë në emër të mbikëqyrësit të tij dhe, të paktën, të marrë shënime dhe të raportojë.

Ngrihu. Takimet rutinë të krijuara për të prekur bazën me punonjësit dhe për të diskutuar raportet e statusit zakonisht mund të realizohen në 15 minuta ose më pak. Ju do të keni më shumë gjasa ta mbani takimin të shkurtër dhe të saktë nëse të gjithë qëndrojnë në këmbë.

Planifikoni në mënyrë strategjike. Nëse dëshironi që çdo pjesëmarrës i takimit të jetë plotësisht i angazhuar, shmangni mëngjesin e të hënës, kur të gjithë po marrin e-mail. Gjithashtu shmangni pasditet e së premtes, kur punonjësit janë të zënë me mbylljen e javës dhe duke pritur fundjavën. Programoni takimet në një ditë dhe orar kur pjesëmarrësit kanë më shumë gjasa të angazhohen.

Vendosni një kufi kohor dhe përmbahuni në të. Takimet që zvarriten me orë të tëra i bëjnë pjesëmarrësit të humbasin durimin dhe fokusin. Hapësirat e vëmendjes janë të shkurtra dhe koha është e vlefshme. Takimet më produktive fillojnë në kohë dhe përfundojnë në kohë.

Jepini prioritet axhendës. Mos i lini për të fundit temat më të rëndësishme. Për të siguruar që objektivat me prioritet më të lartë janë përmbushur, diskutoni fillimisht çështjet më të rëndësishme. Në këtë mënyrë, nëse dikush duhet të largohet  herët nga takimi, ju do t’i keni arritur qëllimet tuaja kryesore.

Qëndroni në rendin e ditës. Axhenda është një skicë, një kornizë, për të mbajtur të gjithë në temë dhe për të ruajtur rrjedhën e takimit. Rendi i ditës duhet të mbahet në një faqe dhe nuk duhet të përfshijë asgjë tjetër përveç temave kryesore të bisedës. Nëse pjesëmarrësit këmbëngulin të flasin jashtë radhës, ndërhyni dhe sugjeroni që të flasin pas takimit ose të planifikojnë një diskutim të veçantë. Pastaj kthehuni menjëherë në temën në fjalë.

Jepni koncepte përmes tregimeve. Kur i prezantoni një grupi koncepte kyçe ose ide të reja, veçanërisht modele që janë të vështira për t’u kuptuar, shpjegoni pse ata duhet të kujdesen. Kornizojeni çështjen me një histori të shpejtë dhe përdorni shembuj.

Përmblidhni komkluzionet qartë. Në fund të takimit, përsëritni shpejt çdo vendim, afat dhe sqaroni çdo veprim vijues që kërkohet. Të gjithë pjesëmarrësit e takimit duhet të kuptojnë saktësisht se çfarë pritet prej tyre. Programoni menjëherë çdo takim pasues.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0