Nasa zbulon kostumin e ri Artemis III që do vishet nga gruaja e parë që do shkelë në hënë në 2025 - Business Magazine Albania

Nasa zbulon kostumin e ri Artemis III që do vishet nga gruaja e parë që do shkelë në hënë në 2025

NASA zbuloi kostumin e saj të ri hapësinor që do të vishet nga astronautët Artemis III në Hënë dhe është projektuar posaçërisht për t’iu përshtatur gruas së parë që do të ecë në sipërfaqen hënore.

Agjencia bashkëpunoi me kompaninë e hapësirës ajrore Axiom për të dizajnuar pajisjen e re me lëvizshmëri të përmirësuar, krahasuar me kostumet e mëdha Apollo që shkaktuan rrëzimin e astronautëve ndërsa ecnin në sipërfaqen hënore.

Astronautët mund të ecin me kostumin e ri Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), duke i lejuar ata të përkulen dhe të marrin gjërat mbi kokë. Pajisja inovative, e bërë nga Mylar dhe Kevlar, përmban një ‘flluskë të re përkrenare’, çizme të krijuara në mënyrë eksplicite për ecje në hënë dhe një sistem portativ të mbështetjes për jetën që është ‘si një rezervuar i mrekullueshëm skuba i kombinuar dhe kondicioner ajri’.

Mike Suffredini, president dhe CEO, tha në një deklaratë: Ne po vazhdojmë trashëgiminë e NASA-s duke dizajnuar një kostum hapësinor të avancuar që do t’i lejojë astronautët të operojnë në mënyrë të sigurt dhe efektive në hënë.  Kostumi hapësinor Artemis III i Axiom Space do të jetë gati për të përballuar sfidat komplekse të polit jugor hënor dhe do të ndihmojë në rritjen e të kuptuarit tonë për hënën në mënyrë që të mundësojë një prani afatgjatë atje.

Veshja hapësinore AxEMU e zbuluar në Festivalin Hënë 2 Mars të Qendrës Hapësinore në Houston është një prototip, me një flotë të tërë veshjesh hapësinore trajnimi që do t’i dorëzohen NASA-s deri në fund të kësaj vere.

Axiom iu dha një kontratë 228.5 milionë Dollarë për të dizajnuar kostumin, i cili mund të funksionojë deri në tetë orë në të njëjtën kohë.

“Kostumi hapësinor do t’u sigurojë astronautëve aftësi të avancuara për eksplorimin e hapësirës, ndërsa NASA-s do t’i sigurojë sisteme njerëzore të zhvilluara komercialisht të nevojshme për të hyrë, jetuar dhe punuar rreth hënës,” ndau Axiom në njoftim.

“Kostumi hapësinor i avancuar siguron që astronautët të jenë të pajisur me pajisje të fuqishme dhe të performancës së lartë dhe është projektuar për të akomoduar një gamë të gjerë anëtarësh të ekuipazhit.”

AxEMU përmban gamën e lëvizjes dhe fleksibilitetin e nevojshëm për të eksploruar më shumë peizazhin hënor. Sipas Axiom dhe NASA, hapi tjetër është testimi i kostumit të ri në Laboratorin Neutral Buoyancy të Qendrës Hapësinore Johnson në Hjuston. Një pishinë 40 metra e thellë është shndërruar në një peizazh hënor.

NASA aktualisht po punon për nisjen e misionit të saj Artemis II, i cili do të shohë astronautët të udhëtojnë drejt dhe rreth hënës në vitin 2024.

Tre amerikanë dhe një kanadez do të zbulohen më 3 Prill teksa po përgatiten të bëhen njerëzit e parë që udhëtojnë drejt satelitit tonë hënor që nga viti 1972.

Ekuipazhi i vendosur të niset në hapësirë pas 18 muajsh ka nisur tashmë trajnimin për misionin, por identitetet e tyre kanë mbetur tepër sekret përpara njoftimit të NASA-s.

Artemis III është faza e fundit e programit të hënës, e cila do të shohë gruan dhe personin e parë me ngjyrë të ecin në sipërfaqen hënore. Vetëm 12 njerëz të gjithë të bardhë kanë shkelur në Hënë.

Ky mision do të shohë gjithashtu njerëzit të zbresin në polin jugor të Hënës për herë të parë. I fundit që la gjurmët e tij në sipërfaqe ishte Eugene Cernan, komandanti i misionit Apollo 17, i cili veshi një kostum të rëndë, të bardhë që e bënte të vështirë ecjen. theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0