Motivimi zgjat një kohë të shkurtër, por vlefshmëria zgjat një jetë - Business Magazine Albania

Motivimi zgjat një kohë të shkurtër, por vlefshmëria zgjat një jetë

“Ju jeni gabim!” Të gjithë e dimë se çfarë ndjesie është të dëgjosh këto fjalë, qofshin të shqiptuara nga shefi, kolegu apo partneri.
Nëse jeni si shumica e njerëzve, hidhërimi i menjëhershëm pasohet nga zemërimi, inati dhe acarimi. Një mospëlqim i fshehtë rritet në mendjen tuaj, në heshtje dhe ngadalë.

Por sa shpesh u thoni të tjerëve se e kanë gabim? Shumica prej nesh e bëjnë atë më shumë sesa mendojmë dhe më shumë sesa duhet.
Sigurisht, ju mund të mendoni se jeni më delikate dhe diplomatike se kaq. Mund të maskohet si “Nuk jam i sigurt se jam dakord”, ose “Këtu është një mënyrë tjetër për ta parë këtë” ose “Është thjesht mendimi im, por…” Bordet i komunikojnë këto ndjenja në mënyrë të pjerrët. Në ditën e tij të parë në Twitter, shefi Twit Elon Musk shkarkoi CEO-n e tij. Veprimet janë ekuivalente me të njëjtën gjë.

Si udhëheqës, kostoja e përdorimit të lirshëm të kësaj fraze është e lartë. Një moment kalimtar i epërsisë egoiste për ju bëhet një përvojë mbytëse për të tjerët.
Tani imagjinoni shefin, kolegun ose partnerin tuaj duke thënë: “Ke të drejtë”. Për më tepër, e shpallin publikisht.

Ju kërceni një milje lart. Për më tepër, ju ndiheni shumë më të vlerësuar dhe bëheni një super përhapës lumturie. Ky koment i vetëm mbart një efekt shumëfishues të forcës. Është pozitivisht ngjitëse.
Është një strategji që Frank Maguire e Federal Express dhe KFC e ka përdorur për vite me radhë për të ndryshuar kulturën e shitjeve. Në librin e tij, “Ti je më i madhi”, ai rrëfen se si kjo frazë i vërteton njerëzit shumë më tepër sesa mendojmë. Për më tepër, ajo përmirëson sjelljen.

Ai argumenton se motivimi zgjat një kohë të shkurtër, por vlefshmëria zgjat një jetë. Kryetari Fred Smith është dakord. Kjo qasje “jo vetëm që i mësoi Federal Express jo vetëm se si të komunikojë, por si të ketë një zemër.”
Në fund të fundit, ne jetojmë në një epokë moderne që kërkon gjithnjë e më shumë udhëheqje të dhembshur, mirësi dhe ndjeshmëri.
Në disa raste, udhëheqësit e preokupuar nuk janë të vetëdijshëm për ndikimin e mundshëm të fjalëve të tyre dhe përhapjen e fuqishme të deklaratave pozitive.

“Ke të drejtë” mund të jetë e kundërta e “Unë jam gabim”, por ky aplikim pozitiv është shumë më efektiv afatgjatë.

Si udhëheqës, nëse rritni me vetëdije nivelin e vlefshmërisë, ju garantohen tre gjëra:

  1. Më shumë miq
  2. Më shumë ndikim
  3. Më shumë kënaqësi

Pse? Sepse shkenca tregon se pëlqimi, besimi, besueshmëria dhe ndikimi janë të lidhura psikologjikisht.

Strategjitë e vërtetimit:

Natyrisht, asnjë menaxher nuk mund të motivoje punonjësit vazhdimisht.

Megjithatë, nevojitet një ekuilibër më i mirë ndërsa punonjësit luftojnë në heshtje me krizën e sotme të kostos së jetesës dhe presionet inflacioniste.

Si një shkencëtar i sjelljes, unë rekomandoj disa mënyra për të vërtetuar punonjësit pa kompromentuar produktivitetin afatgjatë:

  1. Izoloni veçoritë

Filozofi i shekullit të 17-të, Blaise Pascal sugjeron një mënyrë për të bindur dikë që e ka gabim, është t’i thuash se ka të drejtë. Ndani dimensionet. Edhe nëse fjalimi, prezantimi ose propozimi është me të meta, zgjidhni aspekte që janë në rrugën e duhur dhe jepni një të kualifikuar “Ke të drejtë për X”. Ju mund të duartrokasni disa elementë të një ideje të re edhe nëse nuk jeni dakord me konceptin themelor.

  1. Kërkoni mendim

Mos synoni të fitoni çdo betejë. Pyesni veten nëse ia vlen t’i tregoni të metat palëve të tjera. Ndonjëherë thjesht nuk është. A do ta mbijetonte marrëdhënia juaj? Tregojuni se vlerësoni mendimet kontradiktore dhe dëgjoni. Siç kam shkruar më parë, është më mirë të marrësh këshilla sesa t’i japësh. Punonjësit do të ndihen më të vlerësuar dhe do t’ju ofrojë një mundësi tjetër për të deklaruar: “Ke të drejtë”.

  1. Ftoni kendërvështrime

Jini të hapur ndaj ideve alternative . Mund të ndodhë që një pikë sqarimi të transmetojë një ide të keqe në një ide të mirë. Ndryshimi i perspektivës ju lejon të konfirmoni, “Ke të drejtë”. Njerëzit nuk harrojnë kurrë se si i bëni të ndihen. Dhe ata ndjehen mirë kur vlerësohen.

Pavarësisht fuqisë së tij të dukshme, vlefshmëria është një mjet i keqpërdorur i udhëheqjes.

Siç tha dikur Henry Ford: “Pavarësisht nëse mendoni se mundeni ose mendoni se nuk mundeni, keni të drejtë”. Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0