Ministrja e Ekonomisë: Do të vazhdojmë mbështetjen financiare për sipërmarrjet shqiptare - Business Magazine Albania

Ministrja e Ekonomisë: Do të vazhdojmë mbështetjen financiare për sipërmarrjet shqiptare


Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Milva Ekonomi gjatë një vizite tek një kompani private në Durrës, e cila operon në sektorin e prodhimit të materialeve të ndërtimit, shprehu bindjen se kjo qeveri është e vendosur të vazhdojë mbështetjen për sipërmarrjet shqiptare me mbështetje financiare, në formë granti apo kredie lehtësuese, pasi duke ndihmuar bizneset të rriten, forcojmë dhe ekonominë tonë.

Ministrja Ekonomi tha se Shqipëria është një vend ende në ndërtim, ndaj aktivitetet prodhuese në këtë drejtim janë të mirëpritura. Jo vetëm sektori i turizmit që ende ka nevojë për struktura të reja akomoduese, por dhe bujqësia ka nevojë për magazina grumbullimi, po kështu sektorët e tjerë.

Kompania private I.XH.E.M shpk ka marrë mbështetje financiare nga Linja e Kredisë së Programit Italo-shqiptar për zhvillimin e SME-ve në Shqipëri, me vlerë 290 mijë euro, nëpërmjet bankës BKT. Falë këtij investimi kjo kompani ka realizuar shumë projekte të mëdha, dhjetëra objekte të përfunduara, mes të cilëve dhe mbikalimin e Unazës së Madhe, te Qyteti i Nxënësve.

burimi: scan-tv

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0