Ministria e Shëndetësisë: Disa mënyra sesi të përballemi me stresin në këtë kohë pandemie


Gjatë ditëve të karantinës nga Covid-19, stresi është i pranishëm tek të gjithë ne. Më poshtë do të njiheni me disa mënyra si të përballeni me stresin, sipas Ministrisë së Shëndetësisë:

Lexo: Fotografo më shumë me karakteristikat e reja në Galaxy S10 dhe Galaxy Note10

  • Komunikoni me miqtë dhe familjarët:

Është normale të ndihet shqetësim, konfuzion apo frikë në një situatë të tillë. Bisedat me njerëzit që ju bëjnë të ndiheni mirë do t’iu ndihmojnë. Kontaktoni miqtë dhe familjarët.

  • Kontrolloni burimet e informacionit:

Ndërgjegjësohuni që jo gjithçka që dëgjoni lidhur me virusin mund të jetë e vërtetë. Referojuni burimeve serioze të informacionit, të tilla si: Organizata Botërore e Shëndetit dhe agjencitë zyrtare të shëndetit.

  • Kufizoni shqetësimin dhe axhitimin:

Shqetësimi dhe axhetimi mund të vijnë nga materialet stresuese në media, duke ulur kohën që ju edhe familjarët tuaj shpenzoni në materiale mediatike, të perseptuara si shqetësuese.

Lexo: Wallpaper-i i cili parandalon përhapjen e Covid-19 në telefonin tuaj

  • Menaxhoni situatat e vështira:

Përcaktoni aftësitë që keni përdorur në të shkuarën për menaxhimin e situatave të vështira dhe përdorini ato për menaxhimin e emocioneve gjatë situatës aktuale.

  • Ruani një stil jetese të shëndetshme:

Nëse ju duhet të qëndroni në shtëpi ruani një stil jetese të shëndetshme, përfshirë dietën e përshtatshem, gjumin, aktivitetin fizik dhe kontaktet sociale nëpërmjet internetit apo telefonit.

Lexo: Ministria e Jashtme: Javën e ardhme do të nisin misionet e fluturimit për riatdhesimin e shqiptarëve

  • Menaxhoni emocionet në mënyrë të shëndetshme:

Nëse ndjeheni të mbizotëruar nga situate, këshillohuni me një specialist. Përgatisni një plan se ku do të shkoni dhe si të kërkoni ndihmë për shëndetin fizik dhe atë mendor, nëse do të jetë e nevojshme.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale