Wallpaper-i i cili parandalon përhapjen e Covid-19 në telefonin tuaj


Mjeti ku mbështeteni më shumë, për të mbajtur kontakte me familjet tuaj, miqtë dhe lajmet për atë që po ndodh në botë, mund të jetë gjithashtu burimi më i keq i infektimit me Covid-19. Pa dyshim, përdoruesi tipik i celularit përdor telefonin rreth 80 herë çdo ditë dhe prek ekranin 2,617 herë, sipas Apple dhe një studimi nga firma kërkimore Dscout ,publikuar në Business Insider.

Lexo: Covid Symptom Tracker: Aplikacioni më i shkarkuar që gjurmon simptomat e Covid-19

Kjo do të thotë ka 80 shanse më shumë për t’u infektuar nga Covid-19.

Për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me këtë të vërtetë tronditëse dhe për t’i mbajtur njerëzit të sigurt, një ekip krijues me qendër në Londër, i përbërë nga Renato Tata dhe Stefania Esposito, kanë krijuar një seri Wallpapers të përkohshme të quajtur #AntiCovid19Screensaver që mund të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së Covid-19. Ose të paktën, të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes së virusit.

“me fokus krijimin ne e ndjemë si përgjegjësi të bëjmë atë që mundemi për të ndikuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19.” – u shpreh Renato Tata

Për t’i shkarkuar ato klikoni KËTU

Sa herë që prekni ekranin, shqetësimi ju prezantohet me fjalë, duke shërbyer kështu edhe si një rikujtesë për të larë duart tuaja dhe për të dezinfektuar ekranin e telefonit tuaj. Për këtë arsye larja e duarve tuaja vjen në fillim,  më pas prekja e telefonit.

Ideja u lançua për herë të parë në Instagram. Duke përdorur Instagram Stories, Renato dhe Stefania ftuan miqtë e tyre të provonin këtë eksperiment. Duke bërë thjesht një screenshot nga ekrani, të gjithë mund të kopjonin dhe vendsnin #AntiCovid19Screensaver si një wallpaper rikujtues në pajisjet e tyre.

“Të themi të drejtën nuk e prisnim një reagim të këtyre përmasave. Por jemi të lumtur që njerëzit e pëlqejnë dhe është diçka që e përdorin” – tregon Stefania Esposito.

Shumë shpejt, gjatë javës, #AntiCovid19Screensaver filloi të përhapet në mediat sociale dhe deri më tani komuniteti e ka mbështetur idenë.

Lexo: Webinar: Biznes në kohën e Koronavirusit

Kjo është jo vetëm kreative, por edhe një zgjidhje e thjeshtë dhe e dobishme për diçka kaq të rëndësishme për të gjithë ne këto ditë. Qëllimi i vetëm është që njerëzit ta përdorin atë dhe të shpërndajnë #AntiCovid19Screensaver në vend të virusit.

Ia vlen të përmendet se në më pak se një javë nga lançimi i tij, ky projekt është publikuar në mediat e mirënjohura ndërkombëtare me fokus reklamat, kreativitetin dhe PR, si  Ad Age (US), Little Black Book (UK),
Clube De Criacao (Brazil), Ads of the World, rrjeti global i WPP dhe shumë të tjerë.

Website: https://www.anticovid19screensaver.com/

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale