Covid Symptom Tracker: Aplikacioni më i shkarkuar që gjurmon simptomat e Covid-19


Një aplikacion që gjurmon simptomat e Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, është bërë një nga shkarkimet më të njohura. Krijuesit e saj synojnë të japin të dhëna, përse disa njerëz e kalojnë sëmundjen më rëndë se të tjerët.

Lexo: Britania e Madhe përgatit teste që bëhen në shtëpi

Ata gjithashtu shpresojnë të krijojnë një hartë, që tregon se ku po ndodhin shpërthimet dhe të ndihmojnë në dallimin e rasteve nga ato të ftohjes së zakonshme. Është një nga shumë aplikacione të tjera të reja, që janë krijuar për këtë qëllim. Ekspertët kanë paralajmëruar njerëzit të tregohen të kujdesshëm në lidhje me aplikacionet të cilat shkarkojnë.

Aktualisht, Covid Symptom Tracker është aplikacioni i tretë më i popullarizuar në dyqanin e Apple në Mbretërinë e Bashkuar dhe i dyti në tabelën e lançimeve të reja të Google Play për vendin. Krijuesit e saj po synojnë një milion shkarkime brenda 24 orësh. Programi është komunikuar për audiencën mijëra herë përmes WhatsApp dhe platformave të tjera të mediave sociale.

Krijuar në vetëm tre ditë nga studiuesit në spitalet e Guy dhe St Thomas dhe universitetit të King’s College London, në bashkëpunim me start up-in e këshillave ushqyese Zoe, ajo tashmë ka arritur në 750,000 shkarkime dhe, sipas zhvilluesve të saj, është duke u instaluar me një ritëm prej 50,000 herë në orë.

Lexo: Zgjaten me 6 muaj lejet e qëndrimit për qytetarët shqiptarë, të cilët ndodhen në Bullgari

Pjesë nga testimi në shtëpi:

Aplikacioni lindi si ide nga Prof. Tim Spector, një epidemiolog gjenetik në King’s College, i cili është specializuar në gjenetikë dhe historitë mjekësore të binjakëve për 25 vitet e fundit.

“Unë isha mjaft në depresion pasi ata po mbyllnin gjithçka në universitet dhe mendova se binjakët janë njerëzit më të studiuar në vend, kështu që si mund ta përdorim atë informacion në këtë krizë?” tha ai për BBC News.

Fillimisht, aplikacioni u vu në dispozicion vetëm për binjakët që morën pjesë në studimet e tij, të cilëve iu dërgua një pjesë për testimin në shtëpi, për të kuptuar më mirë se cilat simptoma korrespondonin me koronavirusin. Por, profesori e kuptoi se mund të shkallëzohej për publikun e gjerë, pa elementin e testimit.

 

Matja e temperaturës:

“NHS nuk ka nxjerrë ndonjë alternativë më të mirë dhe ky aplikacion duket se po funksionon,” tha ai.

“Ne jemi duke shpresuar të arrijmë në një milion shkarkime deri në fund të ditës dhe ne gjithashtu do të jemi të gatshëm të lëshojmë të dhëna deri atëherë për NHS, modeluesit e të dhënave dhe studiuesit.”

Softueri kërkon që përdoruesit të ndajnë detaje personale, përfshirë moshën, gjatësinë dhe historinë e tyre mjekësore. Pastaj u kërkon atyre të përshkruajnë simptoma, nëse kanë, çdo ditë, si dhe të bëjnë matjen e temperaturës.

Lexo: Shërohet një mjek dhe një infermiere mes 7 qytetarëve që rezultuan negativ në testin e radhës ndaj Covid-19

Në mënyrë kritike jo të mirë

Prof Spector tha, se ai mund të ndihmonte NHS:

  • mësoni se sa shpejt përhapet virusi në një zonë të caktuar, si dhe duke identifikuar pjesët e një vendi me rrezik më të lartë;
  • kuptoni më mirë simptomat, përfshirë ndryshimet midis atyre të virusit dhe ftohjes së zakonshme;
  • shpjegoni pse disa njerëz kalojnë një sëmundje më lehtë dhe disa të tjerë më rënd;

Një zëdhënëse e Zoe, tha për BBC News të gjitha të dhënat e përbashkëta do të anonimizohen dhe nuk përdoren për ndonjë qëllim tregtar. Dhe përdoruesit mund të fshijnë të gjitha regjistrimet e tyre, kur kriza të mbarojë.

Por, ndërsa Spam dhe Malware kanë një zhvillim të shpejtë në këtë kohë pandemie, një ekspert tha që njerëzit duhet të tregohen të kujdesshëm në lidhje me shkarkimin e aplikacioneve të tjera, kjo për t’i ardhur në ndihmë më shpejt në trajtimin e Koronavirusit.

“Unë jam i shqetësuar nga nxitja që po I bëjnë aplikavcionet njerëzve, për të raportuar simptomat e tyre Covid-19”, tha eksperti Pat Walshe.

Lexo: Webinar: Biznes në kohën e Koronavirusit
Një etikë e dyshimtë:

“E kam parë të vështirë ose të pamundur të përcaktoj se kush qëndron pas tyre”

“Ata nuk miratojnë standarde të duhura për respektimin e ligjit për mbrojtjen e të dhënave dhe unë shoh etikë të dyshimtë.”

“A mund të ndihmojë një aplikacion? Po, ndoshta. Por unë mendoj, se kemi nevojë për NHS për ta koordinuar, në mënyrë që të sigurojmë besim dhe mbrojtje.”

Prof Spector tregon se njerëzit duhet të tregohen të kujdesshëm.

“Ka shumë mashtrime atje dhe gjëra fals që përpiqen të marrin detajet tuaja,” tha ai.

Njerëzit që dëshirojnë të shkarkojnë gjurmuesin Covid-19 mund ta bëjnë këtë nga dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google.

Burimi: BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale