Microsoft dhe Google kanë një rritje të shitjeve tremujore ndërsa Big Tech vazhdon të ketë sukses - Business Magazine Albania

Microsoft dhe Google kanë një rritje të shitjeve tremujore ndërsa Big Tech vazhdon të ketë sukses

Microsoft dhe Google kanë një rritje të fortë të shitjeve tremujore ndërsa Big Tech vazhdon të rikthehet

Kompanitë e “Big Tech” po vazhdojnë një kthesë nga viti i kaluar, pasi Alphabet, Microsoft dhe Snap filluan sezonin e fitimeve me rezultate të forta shitjesh për tremujorin e përfunduar në shtator.

Kompania mëmë Google Alphabet raportoi të martën shitje tremujore prej 76.69 miliardë dollarësh, 11% më shumë nga e njëjta periudhë e një viti më parë. Kompania gjithashtu postoi fitime prej 19.69 miliardë dollarësh për tremujorin.

Ndërkohë, Microsoft postoi 13% rritje të shitjeve nga viti në vit në 56.5 miliardë dollarë, duke mposhtur gjithashtu pritjet. Fitimet tremujore të Microsoft arritën në 22.3 miliardë dollarë, 27% më shumë se periudha e një viti më parë.

Lexo edhe:Event Satelit në Tiranë: Women’s Entrepreneurship Expo 2023

Snapchat të martën raportoi një kthim në rritjen e shitjeve në tremujorin e shtatorit, pas dy tremujorësh radhazi rënieje të shitjeve. Kompania raportoi të ardhura prej afro 1.2 miliardë dollarë, një rritje prej 5% nga e njëjta periudhë e një viti më parë dhe përpara parashikimeve të analistëve. Kompania raportoi një humbje neto prej 368 milionë dollarësh.

Rezultatet e forta vijnë pasi Microsoft, Alphabet, Snap dhe kompani të tjera të teknologjisë kryen pushime masive nga puna dhe lëvizje të tjera për uljen e kostove gjatë vitit të kaluar pas një viti të vështirë 2022, kur reklamuesit dhe klientët e tjerë ulën shpenzimet e tyre për shkak të shqetësimeve mbi mjedisin makroekonomik.

Pavarësisht tejkalimit të pritshmërive të shitjeve të Wall Street, aksionet e Alphabet (GOOGL) dhe Snap (SNAP) ranë secila rreth 5% në tregtimin pas orarit të punës pas raporteve, megjithëse Snap rifitoi shpejt një terren. Aksionet e Microsoft (MSFT) fituan rreth 4% në tregtimin pas orarit të punës.

“Sezoni i teknologjisë në tremujorin e tretë ka qenë mjaft i fortë deri më tani”, tha në një deklaratë Tejas Dessai, analist kërkimor në fondin e investimeve GlobalX. “Këto shifra kundërshtojnë qartë shqetësimet e dobësisë ekonomike afatshkurtër që po afrohet.”

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0