Mark Zuckerberg i vendosur të “shërojë” botën!


Pasi ndau shifrat e pabesueshme të fitimeve të Mërkurën (5.38 miliardë $ të ardhura! 1.65 miliardë përdorues aktivë!), CEO i luzave me kapuç i Facebook, Mark Zuckerberg postoi një shënim duke bërë të qartë për audiencën qëllimet e tij për ta bërë këtë botë një vend më të mirë.

“Ndërsa ndihmoj botën të komunikojë është gjëja më e rëndësishme që unë bëj, ka ende shumë sfida globale për të cilat ndjej përgjegjësi që t’u gjehet zgjidhja- si për shembull ndihma për të kuruar të gjitha sëmundjet brenda fundit të këtij shekulli, përditësimi i sistemit tonë arsimor në mënyrë që të jetë i personalizuar për çdo student, dhe mbrojtja e mjedisit nga ndryshimet klimaterike,” ka shkruar ai.

Zuckerberg gjithashtu shpalli një propozim nga bordi i drejtorëve të Facebook për të nisur misionin e shërimit të botës, duke e përshkruar shkurtimisht: “Unë do të kem kontrollin e Facebook si themelues, kështuqë mund të vazhdojmë të punojmë për terma afatgjatë, dhe Priscilla dhe unë do të japim paratë tona për të financuar punë të rëndësishme më shpejt. Pikërisht tani, ka shkencëtarë, edukatorë dhe doktorë të mrekullueshëm që po bëjnë punë të mrekullueshme. Ne duam t’i ndihmojmë ata që të bëjnë një ndryshim më të madh sot, dhe jo 30 apo 40 vite më vonë.”

 

/Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale