MacBook Air 15-inç, laptopi më i hollë në Botë - Business Magazine Albania

MacBook Air 15-inç, laptopi më i hollë në Botë

MacBook Air

Apple ka zbuluar një MacBook Air të ri 15 inç në Konferencën Globale të Zhvilluesve në 2023. Apple pretendon se pajisja do të jetë “laptopi më i mirë 15 inç në botë”. Ai do të vijë me çipin M2 të Apple, me një CPU me tetë bërthama, një GPU me 10 bërthama dhe një motor nervor me 16 bërthama.

Modeli i ri është 11.5 mm i trashë, për të cilin Apple thotë se e bën atë laptopin më të hollë 15 inç në botë dhe do të peshojë rreth 1.36 kg. Ai ka dy porta USB-C Thunderbolt (duke mbështetur deri në një ekran të jashtëm 6K në 60Hz), një lidhës karikimi MagSafe dhe një fole kufjesh dhe do të vijë në ngjyrat: e zezë, e verdhë, gri e hapur dhe e argjend.

Ekrani i tij IPS 15,3 inç me ndriçim të pasmë LED (korniza sportive prej pesë milimetrash) ka 500 nits shkëlqim dhe rezolucion 2880 x 1864. Ekziston gjithashtu një ueb-kamerë 1080p FaceTime HD, tre mikrofona me “algoritme të avancuara të formimit të rrezeve” dhe gjashtë altoparlantë (dy teeter dhe dy grupe vuferësh të anulimit të forcës) me audio hapësinore dhe Dolby Atmos.

Modeli i ri fillon nga 1299 dollarë (1199 dollarë për nxënësit) dhe do të jetë i disponueshëm javën e ardhshme. Ndërkohë, Apple po përditëson çmimin për modelin e saj më të vogël. MacBook Air 13 inç me M2 tani fillon nga 1099 dollarë dhe M1 Air bazë mbetet 999 dollarë.

Lexo: Kripto dhe blockchain “sulmojnë” inteligjencën artificiale

Apple pretendon se Air i ri do të jetë deri në 12 herë më i shpejtë se modelet më të shpejta të Intel MacBook Air dhe do të ketë deri në 18 orë jetëgjatësi të baterisë. Pretendohet se është 25 për qind më i ndritshëm, 40 për qind më i hollë, dy herë më i shpejtë dhe gjysmë kile më i lehtë se “laptopi më i shitur Intel Core i7 15 inç”.

Ashtu si modelet e mëparshme MacBook Air, modeli i ri 15 inç do të ketë një dizajn pa ventilator. Ai do të operojë me macOS Ventura tani dhe më tej macOS Sonoma, kur të dalë këtë vjeshtë. Memoria mund të konfigurohet deri në 24 GB, me memorie deri në 2 TB.

Laptopi i ri përfaqëson një version të mesëm për Apple, i cili më parë kishte një hendek mjaft të madh çmimesh midis ofertave të tij MacBook 13 inç dhe modeleve më të mëdha me çmim premium. Air 15-inç ka të ngjarë t’i shërbejë një audiencë që dëshiron një ekran të madh, por nuk ka nevojë për fuqinë kompjuterike shtesë (dhe koston) e modeleve Pro 14-inç dhe 16-inç.

Madhësia 15-inç mund të shërbejë gjithashtu si një ofertë e përshtatshme ndërmjet ofertave aktuale 14-inç dhe 16-inç të Apple. Tifozët e macOS nuk kanë pasur një opsion bindës 15-inç për disa vite. Një ekran 14 inç shpesh konsiderohet shumë i vogël për t’i përdorur me lehtësi disa programe krijuese, ndërsa 16-inç Pro mund të jetë i fuqishëm për t’u mbajtur së bashku me pajisjet e tij. Një peshë e lehtë 15 inç mund të gjejë vend tek përdorues që kanë përdorur ospionet 14 ose 16 inç.

the verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0