Lufta tregtare me Kinën, Apple dhe Ford pritet të rrisin çmimet

Lufta tregtare me Kinën, Apple dhe Ford pritet të rrisin çmimet


Presidenti Trump dhe Apple nuk bien dakord.

Të shtunën, presidenti Trump shkroi në Tweet-er se Apple duhet t’i prodhojë produktet e saj në SHBA, në vend të Kinës, në këtë mënyrë kompania do të reduktojë kostot e fabrikimit që vijnë si pasojë e tarifave të reja që Kina po vendos. “Filloni të ndërtoni bimë të reja tani. Emocionuese!” shkruan Trump, duke e quajtur planin e tij për Apple një zgjidhje të thjeshtë. Ky tweet erdhi si përgjigje e letrës së dërguar nga Apple në zyrën qendrore të përfaqësuesve tregtarë të Shteteve të Bashkuara, ku paralajmërohen efektet e dëmshme nga taksat e reja që Kina do të implementojë.

“Shqetësimi ynë ndaj këtyre tarifave është se SHBA do të pësojë një goditje të madhe, dhe kjo do të sjellë një rritje më të vogël për vendin dhe konkurrencën dhe çmime më të larta për konsumatorët tanë,” thuhet në letër. Produktet që do të pësojnë rritje në çmim janë ora Apple, kufjet me wirelees, AirPods dhe kompjuteri Mac Mini. Është hera e parë që Apple publikon në mënyrë të detajuar efektet e konfliktit tregtar në biznesin e saj.

Apple nuk është kompania e parë që Trump targeton në Twitet-er për fabrikimin e jashtëm. Në vitin 2017 ai kritikoi Ford për planin e tij për të prodhuar makina me bateri në Meksikë në vend të Miçigan. “Ford Focus Active mund të ndërtohet dhe në SHBA dhe Ford nuk do të paguajë taksa!” thotë Trump. Ford, i cili kishte anuluar planet për të importuar Focus Active nga Kina një javë më parë për shkak të luftës së vazhdueshme tregtare të SHBA, hodhi poshtë tweet-in e Trump.

“Nuk do të ishte fitimprurëse të ndërtoje Focus Active në SHBA, duke pasur parasysh raportin vjetor të shitjeve të pritshme prej më pak se 50,000 njësi dhe segmentin e tij konkurrues”, tha kompania në një deklaratë. “Ford është krenar që të punësojë më shumë punëtorë amerikanë në orë dhe të ndërtojë më shumë automjete në SHBA sesa çdo prodhues tjetër makinash.”

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0