Linja kombëtare ajrore e Australisë, realizon udhëtim për 19 orë pa ndalesë


Linja kombëtare ajrore e Australisë, Qantas, ka realizuar fluturimin nga Londra në Sydney për 19 orë e gjysmë, në kuadër të një serie testimesh për të vlerësuar efektet e fluturimeve shumë të gjata.

Aeroplani i llojit Boeing 787-9 Dreamliner, është nisur nga Aeroporti Heathrow i Londrës të enjten dhe ka arritur në Aeroportin e Sydney-t të premten.

Lexoni gjithashtu:

Ja cila është linja më e mirë ajrore në botë për vitin 2019, sipas anketës së Skytrax

Udhëtimi 17,800 kilometra i gjatë, është pjesë e synimeve të kompanisë Qantas, për të realizuar fluturime të rregullta nga qytetet e mëdha, Sydney dhe Melburn, drejt Londrës e New Yorkut.

Muajin e kaluar, Qantas ka kompletuar fluturimin e parë direkt nga Nju Jorku në Sydney për 19 orë e 16 minuta. Një tjetër fluturim Nju Jork-Sydney pritet të realizohet këtë muaj.

Lexoni gjithashtu:

Lejla Ibrahimi Sallahu pronare e re e kompanisë ajrore Germania Flug Ag

Pasagjerët në avion përveçse kanë ngrënë, kanë shijuar verën dhe janë argëtuar me njëri-tjetrin, kanë bërë dhe aktivitetet fizik që koha të kalonte sa më shpejt.

Aljazeera

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale