Kompanitë e teknologjisë pritet të raportojnë të ardhurat nga Inteligjenca Artificiale. Investitorët fokusohen tek fitimet - Business Magazine Albania

Kompanitë e teknologjisë pritet të raportojnë të ardhurat nga Inteligjenca Artificiale. Investitorët fokusohen tek fitimet

Gjigantët e teknologjisë amerikane do të theksojnë se si inteligjenca artificiale mund të jetë nxitësi i ardhshëm i rritjes kur të raportojnë rezultatet tremujore këtë javë, ndërsa investitorët do të shqyrtojnë nëse shkurtimet e kostos kanë rritur fitimet për të përmbushur objektivat e tyre.

Microsoft dhe Google Alphabet nisin fitimet për kompanitë të martën, me pronarin e Instagramit Meta Platforms dhe Amazon.com të vendosur të raportojnë më vonë gjatë javës.

Së bashku, ata komandojnë më shumë se 5 trilion dollarë në kapitalizimin e tregut, ose më shumë se 14% të vlerës së indeksit S&P 500.

Midis Microsoft, Alphabet dhe Meta, analistët presin që fitimet të rriten me 4.5%, mesatarisht, nga tremujori i mëparshëm, i udhëhequr nga një rritje prej 11.8% në vlerën përfundimtare të Metës, sipas Refinitiv. Nga një vit më parë, fitimi pritet të bjerë mesatarisht me rreth 16%, me Microsoft që pritet të performojë më pak keq me një rënie prej 0.5%.

Këto tre kompani, së bashku me Amazon, thanë midis nëntorit dhe marsit se do të shkurtonin 70,000 vende pune në një ekonomi që po dobësohej me shpejtësi, pas një bumi të punësimit të udhëhequr nga pandemia.

Lexo edhe: Vjen nr. 31 i revistës Businessmag: teknologji, inovacion dhe sipërmarrje

Kompanitë ka të ngjarë të japin përditësime mbi përpjekjet e tyre të AI, një trend i dukshëm që nga tremujori i kaluar kur shefat ekzekutivë mbushën thirrjet e fitimeve me përmendje të teknologjisë.

Microsoft ka integruar teknologjinë ChatGPT të OpenAI në motorin e tij të kërkimit Bing, duke e vënë atë përballë liderit të tregut Google. Google ka filluar lëshimin publik të chatbot-it të tij Bard.

Divizioni cloud i Amazon, AËS, më i madhi në botë, ka lëshuar një sërë teknologjish që synojnë të ndihmojnë kompanitë e tjera të zhvillojnë chatbot-et e tyre të mbështetur nga AI, dhe Meta ka publikuar një model të AI që mund të zgjedhë objekte individuale nga brenda një imazhi.

“Është një lloj thike me dy presa, sepse ka gjithashtu presion për këto kompani që të përmirësojnë fluksin e parave në një ekonomi që po ngadalësohet,” tha analisti i Itau BBA Thiago Kapulskis.

Kompania më e madhe në botë, Apple, e cila është planifikuar të raportojë fitimet më 4 maj, po përballet me ngadalësimin e kërkesës për iPhone dhe MacBook pasi konsumatorët frenojnë shpenzimet. / Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0