Vjen nr. 31 i revistës Businessmag: teknologji, inovacion dhe sipërmarrje - Business Magazine Albania

Vjen nr. 31 i revistës Businessmag: teknologji, inovacion dhe sipërmarrje

revista Businessmag

Ka dalë në treg, në formatin print dhe online numri i ri i revistës Businessmag.al

Në këtë numër 31 sjellim shumë informacione rreth teknologjisë, startupeve dhe sipërmarrjeve. Profile të ndryshme sipërmarrësish, në fusha të ndryshme blernda dhe jashtë vendit, flasin për sfidat e tyre dhe rrugëtimin në sipërmarrje. Ata sjellin shembuj praktikë se si ia kanë dalë, apo edhe si po përshtaten në erën e re të ndryshimeve. 

Ndërkohë, teknologjia është bërë tashmë kryefjalë e të gjitha zhvillimeve. Gjatë pandemisë ajo u bë aktorja kryesore e ekonomisë botërore, duke shfaqur rrjedhimisht meritat dhe dobësitë e saj më të mëdha në këtë rol.

Bujqësia merr një vëmendje të veçantë, për mënyrën se si teknologjia e inovacionit ul kostot dhe rrit rendimentin. Ne sjellim përpjekjet e para në universitete, lehtësues dhe sipërmarrje.

Në këtë numër i kemi dedikuar disa shkrime zhvillimit më të madh në fushën e Inteligjencës Artificiale “ChatGPT”. Ajo na e sjell ndërveprimin me informacionin online në një formë më të afërt. Një ndërveprim që shkon tek bisedat. Algoritmet e ChatGPT ju japin sot mundësi të intervistoni, të siguroni informacione të ndryshme, të bëni kërkime më të thelluara nga ato që kemi deri më sot me Google.com. 

Lexo: Inteligjenca artificiale, ligjvënësit e BE-së kërkojnë samit për kontrollin e saj

Platforma, pas të cilës ne krenohemi të jetë shqiptarja Mira Murati, në fakt ka ngjallur edhe reagimet e skeptikëve. A duhet të përdoret në shkolla dhe universitete? A është gjithnjë një burim i saktë informacioni? Vetë zhvilluesit e kësaj platforme kanë pohuar se ndërveprimi i saj shkon deri tek informacionet e disponueshme të algoritmit. Madje ka raste kur përgjigjet të mos jenë ato të duhurat dhe për këtë, zhvilluesit po punojnë më tej. 

Abonohu dhe bëhu pjesë e komunitetit të sipërmarrjes inovative!

Në këtë numër ne kemi trajtuar sfidat e sistemit bankar, me falimentime që nisën në Silicon Valley dhe kanë prekur edhe Europën, konkretisht Zvicrën.

Ne kemi synuar t’ju sjellim në këtë numër modele të përpjekjeve mes biznesmenëve, trajnerëve, nismave dhe industrive dinamike. Përpjekje drejt zhvillimit, që pavarësisht sfidave, po synojnë të sjellin më të mirën, si një shpresë për mundësi zhvillimi për të gjithë ekonominë e vendit.

Ju ftojmë të abonoheni dhe të Shfletoni Businessmag, në formatin print ose digjital.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0