Kjo kompani bujare i shpërblen punonjësit me 100,000$ secilin

Kjo kompani bujare i shpërblen punonjësit me 100,000$ secilin


Pavarësisht krizës më të madhe të naftës ndër dekada, Hilton Energy Co, një nga kompanitë më të mëdhaja të kërkimit dhe prodhimit të naftës dhe gazit natyror në SHBA, ka dhënë shpërblim për çdo punonjës 100,000 $, ose duke u nisur nga periudha për të cilën kanë punuar në kompani.

100,000 dollarët u llogaritën në bazë të kohës së shërbimit të punonjësve gjatë 5 viteve të fundit, dhe u shpërnda midis të gjithë punonjësve të kompanisë, pavarësisht nivelit të punës ose titullit.

Bonusi i konsiderueshëm, i cili shkon për secilin, që nga drejtuesit e lartë deri te recepsionistët, është një shpërblim për arritjen e objektivit të sfidës 5-vjeçare të kompanisë, objektivi i ashtuquajtur “Dream”(Ëndrra) për të dyfishuar normën e përqindjes së prodhimit të naftës, naftës neto dhe rezervave të gazit, vlerën e kapittalit, dhe për dyfishimin e madhësisë së kompanisë. Objektivat e kompanisë nuk janë publikisht të dukshëm sepse është kompani private, që do të thotë se nuk ka aksione që tregtohen në bursë dhe nuk ka pse të raportojë në baza tremujore.

Gjatë 10 viteve të kaluara, kompania e zotëruar në mënyrë private ka bërë më shumë se ç’duhet për shpërblimin e punonjësve të saj bujarisht për punën e tyre të palodhur. Në 2010-ën, punonjësit u shpërblyen për të zgjedhur mes alternativës së marrjes së një kuponi për një makinë me vlerë 50,000$ ose 35,000$ cash për dyfishimin e përmasave të kompanisë.

Dhe jo për t’u habitur nga ky fakt, Hilcorp është shpallur kompania më e mirë për të punuar mes 100 të tillave për 2015 nga Fortune, për të tretin vit rradhazi. “Më ndodh të hedh sytë në holl dhe nuk mund ta besoj që këta janë shefat e mi dhe janë më të mirët në botë,” thotë Amanda Thompson, recepsioniste në zyrën e Hilcorp të bazuar në Houston.

“Ne jemi subjekt i presioneve të çmimeve si çdo kompani tjetër,” thotë ajo. “Duke pasur çmime më të ulëta, na krijohet një objektiv i ri për t’u arritur dhe për t’i bërë gjërat më mirë.”

“Është një ëndërr e bërë realitet. Është një gjë e mrekullueshme të jesh i/e aftë të kujdesesh për gjërat kur të tilla gjëra ndodhin,” thotë Thompson.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0