Kjo është mënyra më e mirë për të ndërtuar besim tek punonjësit tuaj - Business Magazine Albania

Kjo është mënyra më e mirë për të ndërtuar besim tek punonjësit tuaj


Punonjësit mund ta falin një drejtues i cili bën gabime por është pothuajse e pamundur të falin një mashtrim.

Ryan Harwood, CEO i Purewow*

Besimi, tërheqja dhe respekti. Sipas mendimit tim, këto janë tre shtyllat e çdo marëdhënie. Dhe vetëm kur këto tre cilësi funksionojnë së bashku, një kulturë e vërtetë fillon të ndërtohet. Të tre këto cilësi janë të pozicionuara ngushtësisht, të mbështetura tek njëra tjetra dhe unë besoj se janë përbërësit e vërtetë të çdo ekipi të suksesshëm.

Eshtë e vështirë të fitosh besim tek dikush tek i cili nuk ke tërheqje apo kimi. Është e vështirë të tërhiqesh ndaj dikujt ndaj së cilit nuk keni respekt. Dhe është e vështirë të kesh respekt për dikë tek i cili nuk keni besim. Kam mësuar se kolegët ti falin gabimet – ata falin edhe gjykimet e gabuara në biznes herë pas herë – por është pothuajse e pamundur të falin mashtrimin. Integriteti është tipari i vetëm më i rëndësishëm që çdo person mund dhe duhet të mbahet fort.

Mënyra më e mirë për të ndërtuar besim tek punonjësit e tu (dhe shokët e tu) është të jesh i vërtetë në ato që thua. Mos mashtro dhe mos keqinterpreto fjalët. Duhet të ketë gjithnjë llogjikë prapa vendimeve të tua, kështu që deklaroji ato me besim. Dhe nëse nuk keni përgjigjjet e duhura, nuk ka problem ta pranosh këtë gjë. Shumë njerëz kanë gjithnjë një përgjigjje por asnjë nuk i ka të gjitha përgjigjjet. Është e guximshme kur një udhëheqës apo drejtues mund ta pranojë një gjë të tillë. I bën ata njerëzorë, të lidhur me situatën dhe më të lehtë për tu besuar.

Ekipi drejtues duhet të ketë besim tek njëri tjetri. Mos mbani informacion dhe shmangni diskutimet e sipërfaqëshme. Transparenca mund të forcohet vetëm kur informacioni qarkullon lirshëm nga maja deri në nivelet më të poshtme. Asnjëherë mos kini frikë nga të qënurit i ndershëm dhe i drejtëpërdrejtë sepse në fund të ditës, gjithshka që keni është fjala.

* PureWow  është një kompani mediatike dixhitale amerikane me qendër në Neë York e cila publikon materiale për stilin e jetës së femrave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0