Kina mund ta lançojë kriptomonedhën e saj në 2-3 muajt e ardhshëm


Drejtori i kompanisë Chained Fincance (e cila bazohet në teknologjinë Blockchain), Jack Lee, thotë se Kina ka zhvilluar një strukturë të quajtur Digital Currency Electronic Payment. Kjo do të lejojë bankën qendrore të Kinës, të hedhë në qarkullim një monedhë dixhitale për bankat komerciale dhe rrjetet e pagesave të palëve të treta si AliPay dhe WeChat Pay.

E ngjashme:

Presidenti i Kinës bën thirrje për shfrytëzimin e teknologjisë blockchain

“Ata e kanë gati të gjithë sistemin dhe rrjetin. Besoj se keni për ta parë kriptomonedhën e tyre shumë shpejt, mbase në 2-3 muajt e ardhshëm,” tha Lee.

Ai vijoi duke thënë se kriptmonedha mund të lançohet fillimisht si eksperiment, jo domosdoshmërisht për të zëvendësuar plotësisht paranë tradicionale. Shumë ekspertë kanë paralajmëruar se monedhat virtuale mund të rrisin rrezikun e mashtrimit, pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Por shumë qeveri nuk kanë gjetur një mënyrë për të rregulluar këtë sektor.

Sekretarja e Shtetit për çështjet financiare në Zvicër, Daniela Stoffel, tha se lançimi i kriptomonedhës në Kinë mund të shtyjë autoritetet në mbarë botën të vendosin sesi ta rregullojnë këtë teknologji.

Lexoni:

Harrojeni 5G, Kina nis zhvillimin e teknologjisë mobile 6G

Cnbc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale