Këto 11 fraza minojnë besueshmërinë tuaj - Business Magazine Albania

Këto 11 fraza minojnë besueshmërinë tuaj

Christina Helena, eksperte e të folurit publik, trajnere e të folurit dhe folëse e TEDx, liston disa fraza që sipas saj minojnë komunikim e mirë dhe vë në pikpyetje kredibilitetin tuaj.
1. “UUm”
Kjo është fjala më e zakonshme patericë. Kjo tregon se jeni të papërgatitur, nuk jeni të sigurt ose jeni të humbur se çfarë të thoni më pas.

2. “Me sinqeritet të plotë”
Njerëzit përdorin “me sinqeritet” ose “Nuk të gënjej” për të përcjellë sinqeritet, megjithëse mund të lexohet si e kundërta.Publiku tashmë e di se qëllimi juaj është të thoni të vërtetën. Përsëritja e saj vetëm do t’i bëjë ata të pyesin pse po përpiqeni t’i siguroni ata për ndershmërinë tuaj.

3. “Unë mendoj”
Kjo frazë ju bën të tingëlloni paraprakisht dhe të pasigurt për atë që po thoni nuk është një fakt, por një mendim. Nëse e dini se po paraqisni një argument të hulumtuar mirë, drejtoni me besim dhe bindje.

4. “Lloj”
“Lloj” është pothuajse e pamundur të matet. Kjo e lë dëgjuesin tuaj në harresë sepse dobëson ndikimin e mesazhit tuaj.

5 “Thjeshtë”
E kuptoj frikën e të qenit guximtar. Por, përdorimi i fjalëve të dobëta si “thjesht” minimizon mesazhin tuaj, duke e bërë deklaratën tuaj të duket më pak e rëndësishme.

6. “Pra”
Të gjithë e kemi dëgjuar këtë të spërkatur në fjali: “Pra, sikur, po mendoja se mund ta fillonim seancën me një raund prezantimesh.”Por, ngjashëm me “um” dhe “uh”, kjo ju bën të tingëlloni më pak të përgatitur, ose më pak të sigurt.

7. “Unë nuk jam ekspert, por…”
Kur përdorni këtë frazë, ju po minoni drejtpërdrejt njohuritë tuaja. Në përpjekje për të tingëlluar i lezetshëm dhe i sigurt, ju në fakt po bëni të kundërtën.

8. “Do të përpiqem”
A jeni plotësisht të përkushtuar nëse thoni se do të provoni? Ndoshta. Por, kjo frazë ju bën të tingëlloni vetëm pjesërisht të përkushtuar, ose që ju mungon besimi për të përfunduar detyrën në fjalë.

9. “Më vjen keq, por”
Kur përdorni tepër fraza falje, mund të dukeni si të dobët ose tepër të nënshtruar.Dhe nëse do të kërkoni falje, bëjeni me bindje. Mos e cilësoni me fjalë plotësuese të pasinqerta si “por”.

11. “A kishte kuptim?”
Një frazë më e mirë do të ishte: “Shpresoj që të ketë kuptim.” Jepuni njerëzve të paktën 15 deri në 30 sekonda për ta proçesuar, më pas pyesni nëse kanë pyetje.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0