Jack Ma: “Përse njerëzit janë një hap përpara makinerive dhe robotëve?”


“Megjithëse inteligjenca artificiale vazhdon të jetë në rritje, nuk është në përputhje me mençurinë njerëzore,” tha Jack Ma, themeluesi dhe kryetari ekzekutiv i Alibaba, në një intervistë për CNBC.

“Ka të bëjë me mençurinë. Ka të bëjë me eksperiencën.”, tha Ma, njeriu më i pasur i Kinës dhe manjati i e-commerce. “Kështu që unë nuk mendoj se makina – inteligjenca artificiale – do të zëvendësojë mençurinë tek njerëzit.”

Lexoni: Këto 3 trende do të përcaktojnë të ardhmen tuaj, thotë Jack Ma

 

Zëvendësimi i vendeve të punës me automatizim është bërë një temë shumë e diskutueshme në teknologji, pasi kompanitë si Google e marketojnë veten si të parët në IA (Inteligjenca Artificiale).

Lexoni: Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura!

 

Goldman Sachs, lideri për investimet globale dhe letrat me vlerë vlerëson se profesionet si drejtues kamionësh, sekretare, arkëtarë, kamarierë dhe agjentët e pasurive të patundshme mund të jenë në rrezik të lartë automatizimi në terma afatshkurtër.

“Do të jetë e dhimbshme,” tha Ma nga konferenca e “Gateway” në Detroit. “Disa njerëz që do të kapin ‘valën’ do të jenë të pasur, do të jenë më të suksesshëm. Për disa njerëz do të jetë më e dhimbshme. Çdo gjë do të kthehet në të dhëna. Njerëzit madje do të kenë më shumë të dhëna sesa shefat.”

Lexoni: Jack Ma: ‘Në 30 vitet e ardhshme, bota do të shohë më shumë dhimbje sesa lumturi’

Burimi: cnbc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale