Jack Ma: “Përse njerëzit janë një hap përpara makinerive dhe robotëve?” - Business Magazine Albania

Jack Ma: “Përse njerëzit janë një hap përpara makinerive dhe robotëve?”


“Megjithëse inteligjenca artificiale vazhdon të jetë në rritje, nuk është në përputhje me mençurinë njerëzore,” tha Jack Ma, themeluesi dhe kryetari ekzekutiv i Alibaba, në një intervistë për CNBC.

“Ka të bëjë me mençurinë. Ka të bëjë me eksperiencën.”, tha Ma, njeriu më i pasur i Kinës dhe manjati i e-commerce. “Kështu që unë nuk mendoj se makina – inteligjenca artificiale – do të zëvendësojë mençurinë tek njerëzit.”

Lexoni: Këto 3 trende do të përcaktojnë të ardhmen tuaj, thotë Jack Ma

 

Zëvendësimi i vendeve të punës me automatizim është bërë një temë shumë e diskutueshme në teknologji, pasi kompanitë si Google e marketojnë veten si të parët në IA (Inteligjenca Artificiale).

Lexoni: Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura!

 

Goldman Sachs, lideri për investimet globale dhe letrat me vlerë vlerëson se profesionet si drejtues kamionësh, sekretare, arkëtarë, kamarierë dhe agjentët e pasurive të patundshme mund të jenë në rrezik të lartë automatizimi në terma afatshkurtër.

“Do të jetë e dhimbshme,” tha Ma nga konferenca e “Gateway” në Detroit. “Disa njerëz që do të kapin ‘valën’ do të jenë të pasur, do të jenë më të suksesshëm. Për disa njerëz do të jetë më e dhimbshme. Çdo gjë do të kthehet në të dhëna. Njerëzit madje do të kenë më shumë të dhëna sesa shefat.”

Lexoni: Jack Ma: ‘Në 30 vitet e ardhshme, bota do të shohë më shumë dhimbje sesa lumturi’

Burimi: cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0