Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura! - Business Magazine Albania

Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura!


Qeveritë po dështojnë në përgatitjen e ndikimit të inteligjencës artificiale – e cila është e vendosur për të shkatërruar miliona vende pune, sipas një sondazhi të investitorëve të lartë në botën e teknologjisë.

Një studim i investitorëve në Venture, eventi kryesor i VC (Venture Capital) që u zhvillua gjatë Samitit Web në Lisbonë, zbuloi se 53% u pajtuan me idenë se ishte “e pashmangshme që Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë miliona vende pune”.

Pjesa më e madhe e investitorëve (93%) thanë se qeveritë nuk ishin të përgatitura për ndikimin e IA në punë.

Venture, Konferenca kryesore e Samitit Web për VC, u hap nga Kryeministri portugez. Eventi një ditor, pa më shumë se 500 të pranishëm nga të gjitha VC të lartë globalë, fondet PE, investitorë engjëj dhe “mbledhës” LPS për mbledhjen më të rëndësishme globale të VC-ve në botë, me mbi 100 miliardë $ vlerë e kapitalit të investueshëm në dhomë.

Pjesa më e madhe e investitorëve u pajtuan me idenë se Brexit është i dëmshëm për ekonominë europiane (82%) dhe një numër i ngjashëm beson se ajo dëmton direkt në startup-et britanike (77%).

Sondazhi zbuloi gjithashtu se kërcënimi më i madh për industrinë e teknologjisë, sipas investitorëve, ishin ligjet dhe rregulloret e punës.

Dhe në befasi investitorët rezultuan se kompania më pak inovative e teknologjisë ishte … Apple – me 39%.

Metodologjia: Samiti Web anketoi 224 investitorë globale me intervista ballë për ballë më 7 nëntor.

 

burimi: digjitale

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0