Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura! - Business Magazine Albania

Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë vendet e punës dhe qeveritë nuk janë të përgatitura!


Qeveritë po dështojnë në përgatitjen e ndikimit të inteligjencës artificiale – e cila është e vendosur për të shkatërruar miliona vende pune, sipas një sondazhi të investitorëve të lartë në botën e teknologjisë.

Një studim i investitorëve në Venture, eventi kryesor i VC (Venture Capital) që u zhvillua gjatë Samitit Web në Lisbonë, zbuloi se 53% u pajtuan me idenë se ishte “e pashmangshme që Inteligjenca Artificiale do të shkatërrojë miliona vende pune”.

Pjesa më e madhe e investitorëve (93%) thanë se qeveritë nuk ishin të përgatitura për ndikimin e IA në punë.

Venture, Konferenca kryesore e Samitit Web për VC, u hap nga Kryeministri portugez. Eventi një ditor, pa më shumë se 500 të pranishëm nga të gjitha VC të lartë globalë, fondet PE, investitorë engjëj dhe “mbledhës” LPS për mbledhjen më të rëndësishme globale të VC-ve në botë, me mbi 100 miliardë $ vlerë e kapitalit të investueshëm në dhomë.

Pjesa më e madhe e investitorëve u pajtuan me idenë se Brexit është i dëmshëm për ekonominë europiane (82%) dhe një numër i ngjashëm beson se ajo dëmton direkt në startup-et britanike (77%).

Sondazhi zbuloi gjithashtu se kërcënimi më i madh për industrinë e teknologjisë, sipas investitorëve, ishin ligjet dhe rregulloret e punës.

Dhe në befasi investitorët rezultuan se kompania më pak inovative e teknologjisë ishte … Apple – me 39%.

Metodologjia: Samiti Web anketoi 224 investitorë globale me intervista ballë për ballë më 7 nëntor.

 

burimi: digjitale

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0