Jack Ma, pas daljes në pension do të kthehet tek mësimdhënia - Business Magazine Albania

Jack Ma, pas daljes në pension do të kthehet tek mësimdhënia


Njeriu më i pasur në Kinë dëshiron të dalë në pension dhe të kthehet në rrënjët e tij të mësimdhënies.

Kreu ekzekutiv dhe themeluesi i gjigantit të tregtisë online Alibaba, Jack Ma njoftoi në Konferencën Viva Tech në Paris më 16 Maj se ai do të kthehej në mësimdhënien pas daljes në pension në Shtator të këtij viti.

Lexoni: Jack Ma, shpejt mësues i anglishtes. Ngre edhe fondacionin me emrin e tij

54-vjeçari tha se do të largohet zyrtarisht nga posti i tij më 10 Shtator të këtij viti që përkon pikërisht me 20 vjetorin e kompanisë. Ish-mësuesi i gjuhës angleze tha se ai po zgjedh ta bëjë këtë, sepse ai e dashuron mësimdhënien.

Ai shtoi se donte të shpenzonte paratë që fitonte nga Alibaba në përmirësimin dhe ndryshimin e sistemit arsimor në Kinë, në vend që t’ua dorëzonte ato investitorëve apo bankave.

Ma shtoi se ende e konsideron veten të ri dhe se do të kalojë edhe 15 vjet në sektorin e arsimit. Sipas Forbes, në shtator të vitit të kaluar, Ma njoftoi se do të jepte dorëheqjen në vitin 2019 dhe zbuloi se pozicioni i tij do të pasohet nga CEO i Alibaba, Daniel Zhang.

Në fakt, Ma ka qenë duke kërkuar për “dikë më të mirë se vetja” që kur një investitor i kërkoi atij të jepte dorëheqjen kur kompania ishte “në telashe të mëdha” më shumë se 10 vjet më parë.

“Pasi dëgjova këtë i thashë: ‘Unë nuk mund të jap dorëheqjen tani, sepse nëse jap dorëheqjen tani, kompania do të falimentojë’,” tha Ma. I kishte thënë investitorit se do të jepte dorëheqjen vetëm kur kompania të ecte mirë.

Pensioni i Ma është aktualisht një temë tronditëse në Weibo dhe një video e njoftimit të tij është parë mbi 1.98 milionë herë që kur u ngarkua të Premten, më 17 maj.

Në të njëjtën konferencë, Ma tha se nuk është krenar për faktin që themeloi kompaninë Alibaba. Ai është krenar për gabimet dhe sfidat që kompania ka kapërcyer gjatë 20 viteve të fundit.

Lexoni: Udhëzuesi i Jack Ma për zhvillim dhe sukses

Sipas një postimi në Pear Video, Ma tha: “Kur bëhesh një sipërmarrës, mos u shqetëso për konkurrentët, mos u shqetëso për gabimet, mos u shqetëso për sfidat, kalo nëpër to. Kjo është pjesa më argëtuese e biznesit tuaj. Ju nuk mund të uleni dhe të qani, e qara nuk zgjidh asnjë problem”.

Sipas Forbes, Jack Ma është njeriu më i pasur në Kinë me një vlerë neto prej 34.6 miliardë dollarësh.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0