Jack Ma, pas daljes në pension do të kthehet tek mësimdhënia


Njeriu më i pasur në Kinë dëshiron të dalë në pension dhe të kthehet në rrënjët e tij të mësimdhënies.

Kreu ekzekutiv dhe themeluesi i gjigantit të tregtisë online Alibaba, Jack Ma njoftoi në Konferencën Viva Tech në Paris më 16 Maj se ai do të kthehej në mësimdhënien pas daljes në pension në Shtator të këtij viti.

Lexoni: Jack Ma, shpejt mësues i anglishtes. Ngre edhe fondacionin me emrin e tij

54-vjeçari tha se do të largohet zyrtarisht nga posti i tij më 10 Shtator të këtij viti që përkon pikërisht me 20 vjetorin e kompanisë. Ish-mësuesi i gjuhës angleze tha se ai po zgjedh ta bëjë këtë, sepse ai e dashuron mësimdhënien.

Ai shtoi se donte të shpenzonte paratë që fitonte nga Alibaba në përmirësimin dhe ndryshimin e sistemit arsimor në Kinë, në vend që t’ua dorëzonte ato investitorëve apo bankave.

Ma shtoi se ende e konsideron veten të ri dhe se do të kalojë edhe 15 vjet në sektorin e arsimit. Sipas Forbes, në shtator të vitit të kaluar, Ma njoftoi se do të jepte dorëheqjen në vitin 2019 dhe zbuloi se pozicioni i tij do të pasohet nga CEO i Alibaba, Daniel Zhang.

Në fakt, Ma ka qenë duke kërkuar për “dikë më të mirë se vetja” që kur një investitor i kërkoi atij të jepte dorëheqjen kur kompania ishte “në telashe të mëdha” më shumë se 10 vjet më parë.

“Pasi dëgjova këtë i thashë: ‘Unë nuk mund të jap dorëheqjen tani, sepse nëse jap dorëheqjen tani, kompania do të falimentojë’,” tha Ma. I kishte thënë investitorit se do të jepte dorëheqjen vetëm kur kompania të ecte mirë.

Pensioni i Ma është aktualisht një temë tronditëse në Weibo dhe një video e njoftimit të tij është parë mbi 1.98 milionë herë që kur u ngarkua të Premten, më 17 maj.

Në të njëjtën konferencë, Ma tha se nuk është krenar për faktin që themeloi kompaninë Alibaba. Ai është krenar për gabimet dhe sfidat që kompania ka kapërcyer gjatë 20 viteve të fundit.

Lexoni: Udhëzuesi i Jack Ma për zhvillim dhe sukses

Sipas një postimi në Pear Video, Ma tha: “Kur bëhesh një sipërmarrës, mos u shqetëso për konkurrentët, mos u shqetëso për gabimet, mos u shqetëso për sfidat, kalo nëpër to. Kjo është pjesa më argëtuese e biznesit tuaj. Ju nuk mund të uleni dhe të qani, e qara nuk zgjidh asnjë problem”.

Sipas Forbes, Jack Ma është njeriu më i pasur në Kinë me një vlerë neto prej 34.6 miliardë dollarësh.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale