Ja se cili është qyteti që përgjon më së shumti qytetarët përmes teknologjisë - Business Magazine Albania

Ja se cili është qyteti që përgjon më së shumti qytetarët përmes teknologjisë

Qyteti Slough në Berkshire,  është i vendosur në mënyrë të përkryer për një revolucion të teknologjisë së lartë. Sipas Slough and South Bucks Observer, qyteti ka “koleksionin më të madh në Evropë të qendrave të të dhënave”, me 34 të vendosura aktualisht atje dhe më shumë në rrugë. Kërkesa për qendrat e të dhënave ka ardhur në rritje që kur interneti u ngrit. Slough ka mirëpritur qendrën e saj të parë të të dhënave në 2005 dhe tanimë konsiderohet si qendra më e madhe e të dhënave në Evropë.
Për ata që nuk e dinë, në këto qendra të dhënash ruhet pothuajse çdo gjë në telefonin ose kompjuterin tuaj – Cloud, faqet e internetit, mediat sociale, fotografitë, muzikën dhe më shumë. Shumë nga bankat dhe shërbimet e urgjencës në Londër përdorin qendrat e të dhënave të Slough. Por, kjo është një botë e fshehtë dhe shumë e ndjeshme ku siguria nuk është çuditërisht parësore. Shumë qendra të të dhënave nuk duan vëmendjen e medias dhe me mirësjellje refuzuan kërkesat tona për të hyrë brenda tyre.

Edhe numri aktual i qendrave të të dhënave në Slough është i vështirë të përcaktohet. Këshilli i Slough Borough thotë se nuk ka “një burim përfundimtar të regjistrimit” për të identifikuar numrin e qendrave të të dhënave në bashki, por vlerësohet të jetë rreth 30 deri në 35.

Tom Finch, një inxhinier teknik i faqes që punon në qendrën e të dhënave, thotë se faqja është qendra më e madhe e të dhënave celulare e O2 në Mbretërinë e Bashkuar dhe menaxhon trafikun për klientët 3G, 4G dhe 5G.

 

 

“Ju keni thirrje zanore, keni mesazhe, keni të gjitha platformat tuaja të mediave sociale si WhatsApp. Çdo gjë që përdorni në të dhënat tuaja celulare në telefonin tuaj celular do të kalojë përmes kësaj qendre të të dhënave”, thotë ai.

Ai shton se kërkesa është rritur që nga rritja e punës në shtëpi dhe mendon se Slough përfiton nga lidhjet shumë të shpejta me fibra optike.

“Slough është në autostradën e të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar. Është mjaft larg nga kryeqyteti, por nga këtu kemi shumë trafik”.

Dan Goodenough, menaxheri teknik i operacioneve të sitit, shprehet se ata duhet të parashikojnë kur njerëzit duan të dhëna dhe kërkesa është rritur që nga pandemia. Ai pohon se shikohet një rritje e kërkesës për trafik, por edhe lloje të trafikut.

“Për shembull, është puna në shtëpi, apo lojërat online, realiteti virtual, ka lloje të ndryshme trafiku që shkojnë nëpër rrjetin tonë sot sesa ishte 10 vjet më parë. Në shkarkimin më të fundit të Fortnite, ne pamë kulme masive në sasinë e të dhënave që klientët tanë po shkarkonin. Dhe kjo është arsyeja pse ne investojmë 10 miliardë paund në infrastrukturë për t’u siguruar që mund të ofrojmë shërbimin më të mirë”, shprehet Goodenough.

Por, pse Slough?

Sipas studimeve, avantazhet e Slough janë vendndodhja e tij strategjike me lidhje të shkëlqyera transporti me Londrën. Afërsia e Heathrow është gjithashtu një avantazh. Tregu i qendrës së të dhënave Slough ofron një numër lehtësish përmasash për të lejuar zgjerimin. Gjithashtu ka lidhje shumë të fuqishme dhe të shpejtë me fibra optike me brez të gjerë. Ndodhet në linjën kryesore të fibrave optike midis Londrës dhe SHBA. Sidoqoftë, qendrat e të dhënave janë të uritura për burime dhe përdorin shumë energji elektrike për t’i mbajtur serverët të freskët dhe internetin të funksionojë. Ato gjithashtu përdorin shumë ujë për ftohje dhe energjia e qëndrueshme është një qëllim në Slough.

“Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë raporton se qendrat e të dhënave në shkallë të lartë, të cilat janë të përhapura në Slough, kanë llogaritur për një rritje të konsiderueshme të kërkesës për energji globalisht. Kjo ka nxitur operatorët e qendrave të të dhënave në Slough të investojnë në burime të rinovueshme të energjisë, pajisje me efikasitet të energjisë dhe teknologji të avancuara të ftohjes për të reduktuar gjurmën e tyre të karbonit”, është shprehur shefi ekzekutiv i Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë.balkanweb

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0