Ish praktikanti i Steve Jobs flet për punën me të: " 20 metra larg tij çdo ditë" - Business Magazine Albania

Ish praktikanti i Steve Jobs flet për punën me të: ” 20 metra larg tij çdo ditë”

Ish praktikanti i Steve Jobs

Si adoleshent, Chet Kapoor ëndërronte të punonte për ikonën e teknologjisë, Steve Jobs. Ëndrra iu bë realitet kur u punësua si praktikant në NeXT, kompaninë e softuerit, themeluar nga Jobs.

“Steve ishte një individ legjendar, megjithëse unë nuk e njihja atë,” tha Kapoor, i cili tani është CEO i DataStax, një kompani e specializuar në AI.

“Për mua nuk kishte rëndësi se çfarë bëja, sepse punoja shumë afër tij çdo ditë.”

Kapoor la gjurmet e tij në Silicon Valley si CEO i Apigee, një kompani e cloud softuer, e cila u ble nga Google për 625 milionë dollarë në 2016. Ai gjithashtu ka qenë në pozita drejtuese në Google dhe IBM.

Ai vlerëson shumë suksesin e tij si praktikant në ditët e para të punës së tij me Jobs. Kapoor thotë se u fokusua në pyetjet që Jobs do të bënte në mbledhje, duke i dhënë një perspektivë të procesit të mendimit të tij.

“Ai ekspozim ishte absolutisht i jashtëzakonshëm,” tha ai. “Dy ose tre vitet e para në NeXT kanë qenë shumë të rëndësishme për suksesin tim.”

I frymëzuar nga një libër që lexoi rreth Steve Jobs dhe Apple, Kapoor mori klasa kompjuteri dhe aplikoi në kolegje në SHBA, duke u pranuar në Universitetin Shtetëror të Arizonës në 1986.

NeXT filloi një program të quajtur Konsulentët e Kampusit, dhe Kapoor u bashkua me ta si praktikant në 1988. Ai vlerëson kulturën e fortë inxhinierike që kishte Jobs në NeXT, duke e krahasuar atë me kulturën e Apple. CNBC

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0