Inflacioni: Shtatë arsyet pse kostot e jetesës po rriten globalisht - Business Magazine Albania

Inflacioni: Shtatë arsyet pse kostot e jetesës po rriten globalisht

Nga blerja e sendeve ushqimore te ngrohja e shtëpive tona, kostoja e jetesës po rritet ndjeshëm në mbarë botën.

Inflacioni global – norma me të cilën rriten çmimet – është nën nivelin më të lartë që nga viti 2008. Këtu janë disa nga arsyet pse.

1. Rritja e çmimeve të energjisë dhe benzinës

Çmimet e naftës ranë në fillim të pandemisë, por kërkesa është rikthyer dhe këtë javë arriti nivelin më të lartë të shtatë viteve.

Aktualisht benzina në SHBA kushton mesatarisht 3,31 dollarë për gallon – nga 2,38 dollarë për gallon një vit më parë. Kjo shihet në të gjithë tregun europian.

Çmimi i gazit është rritur gjithashtu, duke i lënë njerëzit anembanë botës me faturat e ngrohjes qendrore mbresëlënëse.

Kërkesa nga Azia ka rritur çmimet, së bashku me një dimër të ftohtë në Evropë vitin e kaluar, i cili varfëroi rezervat e gazit.

2. Mungesa e mallrave

Nike – dhe kompani të tjera – kanë rritur çmimet për shkak të kostove të zinxhirit të furnizimit

Konsumatorët e mbërthyer në shtëpi gjatë bllokimit vitin e kaluar blenë dhe investuan në pajisjet e shtëpisë, sepse nuk mund të shkonin në restorante ose me pushime.

Prodhuesit në vende të tilla si Azia – shumë prej të cilëve u përballën me mbyllje për shkak të kufizimeve të Covid – kanë luftuar për të vazhduar me kërkesën që atëherë.

Ajo ka çuar në mungesa të materialeve si plastika, betoni dhe çeliku, duke rritur çmimet. Druri kushtoi 80% më shumë se zakonisht në 2021 në MB dhe arriti më shumë se dyfishin e çmimit të tij tipik në SHBA.

Shitësit e mëdhenj amerikanë Nike dhe Costco kanë rritur çmimet e tyre për shkak të kostove më të larta të zinxhirit të furnizimit

Dhe ka mungesë të mikroçipave, të cilët janë komponentë jetikë në makina, kompjutera dhe mallra të tjera shtëpiake.

3. Shpenzimet e transportit

Kompanitë globale të transportit – të cilat lëvizin mallra nëpër botë – janë mbingarkuar nga kërkesa në rritje pas pandemisë.

Do të thotë që shitësit me pakicë duhet të paguajnë shumë më tepër për t’i futur ato mallra në dyqane. Si rezultat, çmimet u janë kaluar konsumatorëve.
Lexo edhe: Inflacioni në Itali kap normën më të lartë në 10 vite. Rritje e fortë dhe në Spanjë

Dërgimi i një kontejneri të vetëm 40 këmbë nga Azia në Evropë kushton aktualisht 17,000 dollarë (12,480 £) – më shumë se 10 herë se një vit më parë, kur ishte 1,500 dollarë (1,101 £).

Është shoqëruar me një rritje të tarifave të transportit ajror dhe është përkeqësuar nga mungesa e shoferit të kamionit në Evropë.

Grykat e ngushta të transportit dukej se po lehtësoheshin nëdhjetor, me SHBA-në që filluan të kapnin mbingarkesën rekordnë portet e saj.

4. Rritja e pagave

Shumë njerëz lanë fuqinë punëtore ose ndryshuan punë gjatë pandemisë.

Në SHBA, prilli pa më shumë se katër milionë njerëz që lanë punën e tyre, sipas Departamentit të Punës – një rekord.

Si rezultat, firmat kanë probleme me rekrutimin e stafit si shoferë, përpunues ushqimesh dhe kamerierë restorantesh.

Një sondazh i 50 shitësve të mëdhenj amerikanë nga firma kërkimore Korn Ferry zbuloi se 94% kishin probleme në plotësimin e roleve boshe.

Si rezultat, kompanitë duhet të vendosin paga ose të ofrojnë bonuse për nënshkrimin për të tërhequr dhe mbajtur stafin. McDonald’s dhe Amazon po ofrojnë bonuse punësimi që variojnë nga 200 deri në 1000 dollarë.

Lexo edhe: Biden i jep siguri bizneseve: Banka Qëndrore do ta “luftojë” rritjen e çmimeve. Vazhdoni të punësoni

Këto kosto shtesë të punëdhënësit po u kalohen sërish konsumatorëve. Marka globale e veshjeve Next ka fajësuar rritjen e planifikuar të çmimeve për vitin 2022 pjesërisht për rritjen e kostove të pagave.

5. Ndikimi në klimë

Moti ekstrem në shumë pjesë të botës ka kontribuar në inflacion.

Furnizimet globale të naftës u goditën nga uraganet Ida dhe Nicholas që kaluan përmes Gjirit të Meksikës dhe dëmtuan infrastrukturën e naftës në SHBA.

Dhe problemet me plotësimin e kërkesës për mikroçipe u përkeqësuan, pasi një stuhi e fortë dimri mbylli fabrikat kryesore në Teksas vitin e kaluar.

Kostoja e kafesë është rritur gjithashtu pasi Brazili, prodhuesi më i madh në botë, pati një korrje të dobët pas thatësirës më të rëndë në pothuajse një shekull.

6. Barrierat tregtare

Importet më të kushtueshme po kontribuojnë gjithashtu në çmime më të larta. Rregullat e reja të tregtimit pas Brexit vlerësohet të kenë reduktuar importet nga BE në MB me rreth një të katërtën në gjysmën e parë të 2021.

Tarifat e roaming po kthehen për shumë udhëtarë në Mbretërinë e Bashkuar, që vizitojnë Evropën këtë vit. Më vete, tarifat e importit të SHBA-së për mallrat kineze u janë kaluar pothuajse tërësisht klientëve amerikanë në formën e çmimeve më të larta. Gjigandi kinez i telekomunikacionit Huawei tha vitin e kaluar se sanksionet e vendosura ndaj kompanisë nga SHBA në 2019, po ndikonin furnizuesit amerikanë dhe klientët globalë.

7. Fundi i mbështetjes pandemike

Qeveritë në të gjithë botën po e shtojnë mbështetjen e dhënë bizneseve për të ndihmuar me ndikimin e koronavirusit.

Shpenzimet publike dhe huamarrja u rritën në të gjithë botën gjatë pandemisë. Kjo çoi në rritje të taksave që kanë kontribuarnë shtrydhjen e kostos së jetesës, ndërkohë që pagat e shumicëssë njerëzve mbeten të pandryshuara.

Shumë ekonomi të zhvilluara kanë pasur politika të dizajnuara për të mbrojtur punëtorët – të tilla si pushimet nga puna – dhepolitika të mirëqenies për të mbrojtur më të paguarit.

Disa ekonomistë sugjerojnë se këto politika gjithashtu mund ta shtyjnë inflacionin më të lartë ndërsa masat mbështetëse po iafrohen fundit.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0