Inflacioni në Itali kap normën më të lartë në 10 vite. Rritje e fortë dhe në Spanjë - Business Magazine Albania

Inflacioni në Itali kap normën më të lartë në 10 vite. Rritje e fortë dhe në Spanjë

Inflacioni në Itali kapi normën më të lartë në më shumë se një dekadë pasi rritja e kostove të energjisë vazhdoi ë rriste çmimet. Kostoja e jetesës u rrit me 4.2% nga një vit më parë në dhjetor, krahasuar me një avancim prej 3.9% muajin e kaluar, tha të mërkurën në një deklaratë instituti italian i statistikave Istat.

Ndërsa Spanja e regjistroi gjithashtu inflacionin më të shpejtë në 30 vite në dhjetor, vendet e eurozonës që ndodhen më në veri mund të kenë përjetuar tashmë kulmin. Çmimet franceze u stabilizuan muajin e kaluar, sipas shifrave të publikuara në fillim të kësaj jave, ndërsa të dhënat gjermane të së enjtes pritet të tregojnë se inflacioni u lehtësua në prag të Krishtlindjes.

Pritjet për ngadalësimin e rritjes së çmimeve në bllokun e monedhës në tërësi i lejuan Bankës Qendrore Evropiane të hartonte një dalje nga stimuli monetar pandemik në dhjetor. Institucioni me bazë në Frankfurt planifikon t’i japë fund blerjeve neto në kuadrin e një programi emergjent të blerjes së bonove në mars, pavarësisht kërcënimit ekonomik nga varianti omicron i koronavirusit.

Lexo edhe: Anglia “shokon” tregjet. Banka Qëndrore miraton rritjen e normave të interesit, çfarë i pret konsumatorët

Në Itali, faktori kryesor që nxit rritjen e çmimeve mbeten kostot e energjisë me faturat e shërbimeve që u rritën 14.4% nga një vit më parë dhe kostot e transportit me 9.6%. Rritje me 3.6% ka patur edhe shërbimet që kanë të bëjnë me mikpritjen, si hotele dhe restorante. Kostot e ushqimeve dhe pijeve u rritën me 2.9%.

Qeveria, e udhëhequr nga kryeministri Mario Draghi, ka vepruar në mënyrë të përsëritur për të zbutur ndikimin e faturave të larta të energjisë elektrike dhe ngrohjes tek familjet dhe bizneset, duke lënë mënjanë 4 miliardë euro (4.5 miliardë dollarë) nga buxheti për këtë qëllim në pjesën e parë të 2022.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0